El Cezire'ye konuşan ancak ismi açıklanmayan bir HAMAS yetkilisi, ABD ve işgalci rejimin planının Gazze nüfusunun yarısını Mısır'a göndermeyi içerdiğini açıkladı.

Yetkili, ABD-işgalci rejim planının ayrıca HAMAS'ın Gazze'deki yönetimini ortadan kaldırmayı ve direnişi silahsızlandırmayı içerdiğini kaydetti.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazzelileri Sina'ya gönderme planını kabul etmesi için Mısır'a baskı yapmaya geldiğini sözlerine ekleyen HAMAS yetkilisi, Biden'ın yerinden etme planının onaylanması karşılığında Mısır'a borçlarını sıfırlamayı teklif edeceğini söyledi.

Aynı kaynak, Mısır yönetimin, Gazzelilerin Mısır'a sınır dışı etme planını reddettiğini ve bunu Mısır'ın ulusal güvenliğine yönelik bir tehdit olarak gördüğünü kaydetti.

Yetkili, Gazze'deki Baptist Hastanesi'nde 500'e yakın şehit ve yüzlerce kişinin yaralandığı katliamın, yerinden etme planının başarısı için bir baskı unsuru olarak gerçekleştirildiğini ancak tam tersi bir etki oluşturduğunu söyledi.

Husi’lerden İsrail ile ticaret yapan ülkelere uyarı: İsrail limanlarına giden her gemi hedefimizde olacak Husi’lerden İsrail ile ticaret yapan ülkelere uyarı: İsrail limanlarına giden her gemi hedefimizde olacak

HAMAS yetkilisi, Filistinlilerin kararlılığının ve Biden'ın Ürdün, Mısır ve Abbas yönetimiyle bir araya getirmesi beklenen Amman Zirvesi'nin başarısızlığının tüm planları boşa çıkardığını ve Mısır üzerindeki baskıyı hafiflettiğini belirtti. (İLKHA)