İsrail ve Filistin arasında 7 Ekim tarihinde başlayan savaş 20. gününde tüm şiddetiyle devam ederken İsrail, olası kara harekatı için hazırlıklarını sürdürüyor. İsrail ordusunun dün gece Gazze'nin kuzeyinde tank ve piyadelerle düzenlediği hedefli kara baskınının ardından Hamas'ın Lübnan'da bulunan Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, Hizbullah'ın televizyon kanalı El Manar'a savaşa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'Çatışmalar henüz başlamadı'

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Hamas liderlerinin Hizbullah'la sürekli iletişim halinde olduğunu söyleyen Aruri, Hamas'ın İsrail'e saldırdığı 7 Ekim'de Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'la görüştüğünü ve bu görüşmelerin tamamının kamuoyuna açıklanmadığını kaydetti.

"Bizim savaşımız aynı zamanda Hizbullah'ın da savaşıdır" diyen Aruri, "çatışmaların henüz başlamadığını" söyledi.

'İsrail için eşi görülmemiş bir yenilgi olur'

İsrail'in, Gazze'ye yönelik olası kara harekâtına atıfta bulunan Aruri, Hamas'ın İsrail'in saldırılarına rağmen iyi durumda olduğunu belirterek, "Düşman karadan girerse bu İsrail için eşi benzeri görülmemiş bir yenilgi olur" dedi.

Hamas'ın elindeki rehineler konusuna da değinen Aruri, yabancı vatandaşların 'misafir' olduğunu, ancak İsrailli vatandaşların ise İsrail'deki Hamas tutuklularıyla takas edileceğini ifade etti.

Aruri ayrıca, Batı Şeria'daki Filistinlilere "her ne şekilde olursa olsun direnişi artırma" çağrısında bulundu.