Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Lübnan'a olası bir saldırıda İsrail'e karşı topyekûn savaşa hazır olduklarını açıkladı. Nasrallah ayrıca, Lübnan’a yönelik bir saldırıda İsrail uçaklarına üslerini açması durumunda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni de hedef alacakları konusunda uyarıda bulundu.

Güney Kıbrıs’a tehdit

Nasrallah, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni "savaşan bir taraf" olarak göreceklerini ve buna göre hareket edeceklerini ifade etti. İsrail’in Kıbrıs’ta sürekli askeri tatbikat yaptığını ve Lübnan’a yönelik olası bir saldırıda Kıbrıs’ın havaalanları ve üslerinin kullanılacağı yönünde istihbarat aldıklarını belirten Nasrallah, bu durumu kabul etmeyeceklerini söyledi.

İşgalci İsrail'in Gazze'de gece boyunca sürdürdüğü saldırılarda en az 24 Filistinli şehit oldu İşgalci İsrail'in Gazze'de gece boyunca sürdürdüğü saldırılarda en az 24 Filistinli şehit oldu

Hizbullah lideri, bu açıklamaları, 11 Haziran’da Lübnan’ın güneyine düzenlenen hava saldırısında öldürülen Hizbullah komutanı Talib Sami Abdullah için düzenlenen anma törenine video-konferansla katılarak yaptı. Böylece, Avrupa Birliği üyesi Güney Kıbrıs Cumhuriyeti'ni ilk kez bu denli sert bir dille tehdit etmiş oldu.