Türkiye, 15 Temmuz gecesi bir kalkışma girişimi ile karşı karşıya geldi. O gecenin ardından yargılamalar, kaçışlar, temizlikler gün be gün Türkiye'nin gündeminde yer aldı.

İbadetten Cezaya

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22.10.2015 tarihinde yaptığı bir analizde "paralel devlet yapılanması" ile ilgili "Bu çete, tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ise ihanet olan bir çetedir. Diğerlerinden daha tehlikeli ve tahripkardır" derken, 07.11.2017 tarihinde partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada ise Gülen grubuna yönelik yürütülen hukuki sürece ilişkin, "Akıllı olanlar Türkiye'yi terk etti gitti, aklı yetmeyenler burada tuzağa düştü" açıklamalarında bulundu.

Türkiye, zaman geçtikçe yapılan açıklamalarla yargı sürecinin farklı işlediğine şahitlik etti. Erdoğan'ın ibadet ehli dediği tabanın okul, banka, gazete, dernek gibi yerlere üyelikleri bulunanlar dahi yıllarca ceza aldı, işlerinden oldu. 

Fadime-Günay-1

Ticaretten Borsaya

Mart 2018'de ise AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar,  FETÖ'yle mücadele konusunda çarpıcı eleştirilerde bulundu. Örgütün ‘ihanet kısmının' kaçmasına göz yumulduğunu söyleyen Tayyar, konuşmasında, "Çok ciddi FETÖ borsası var. Milyon dolarlar dönüyor. Ben bunu söylüyorum. Evet. İtirafçı adı altında işadamlarını serbest bırakıyorlar. Türkiye'nin birçok yerinde var bu. Ben milletvekiliyim her konuşmam suç duyurusudur. Bununla ilgili daha bugün suç duyurusunda bulundum, HSK teftiş kuruluna. Sadece televizyonda konuşmuyorum. HSK ne yapmış? Bir yerde problem var. En yukarının da milletvekillerinin aklını devredışı bırakan aklın, aklını alması lazım." dedi.

Şerafettin Kılıç: AK Parti mental yorgunluğun ötesinde artık can çekişmektedir Şerafettin Kılıç: AK Parti mental yorgunluğun ötesinde artık can çekişmektedir

Yargılama sürecinde ticaretle uğraşan yapının sonu ne oldu bilinmiyor. FETÖ Borsası aralanamadı.

samil-tayyar_16_9_1521414354

İhanetten Vefaya

14 Ağustos 2001 yılında kurulan AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan ile 2002 genel seçimlerinde 365 milletvekili ile tek başına iktidara geldi. AK Parti ile iktidar olma sürecinde ortağı olan ve 2013 yılına kadar birlikte hareket ettiği paralel yapılanma 15 Temmuz kalkışma girişimi ile son buldu.

15 Temmuz'un failleri 15 Temmuz'un müsebbibi ile ayrı düşerken, Türkiye'de sistem değişikliğinin yolu açıldı. Değişen sistem ve tek elden yönetim anlayışında ise paralel yapılanma ile anılan bürokrasi ülke yönetiminde değişmedi.

Erdoğan'ın ifade ettiklerinden ibadet ehli olanlar cezalandırıldı, ticaret ehli olanlar temizlendi, ihanet ehli ise aklanarak taltif aldı.