Türkiye’de 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler, Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’in Cinderes beldesinde de büyük bir yıkıma neden oldu.

İHH ve BM’den Suriye’deki depremzede ailelere gıda desteği (1)

Depremzede ailelerin temel gıda ihtiyacını karşılamak amacıyla, İHH İnsani Yardım Vakfı ile Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi tarafından uygulanan proje kapsamında, Cinderes beldesinin 5 farklı köyünde yaşayan 4 bin 425 kişiye 6 ay boyunca gıda malzemesi ulaştırıldı.

Bucalı miniklere diş sağlığı eğitimi Bucalı miniklere diş sağlığı eğitimi

İHH ve BM’den Suriye’deki depremzede ailelere gıda desteği (3)

1,7 milyon ekmek dağıtıldı 

İHH ve BM’den Suriye’deki depremzede ailelere gıda desteği (6)

Proje kapsamında Cinderes’in Hikce, Baflur, Muhammediye, Nısriyye ve Acnadiye köylerindeki depremzede ailelere, 4 bin 289 adet acil gıda paketi, 2 bin 550 adet gıda kolisi ve 1 milyon 793 bin 592 adet Suriye ekmeği dağıtıldı.

İHH ve BM’den Suriye’deki depremzede ailelere gıda desteği (8)

Cinderes’in 5 farklı köyünde yaşayan 850 depremzede aile, toplamda 3 kez gıda kolisi, 2 kez acil gıda paketi ve 5 ay boyunca her gün düzenli olarak ekmek dağıtımından faydalandı.

İHH ve BM’den Suriye’deki depremzede ailelere gıda desteği (5)

Türkiye ve Suriye’de depremin yaralarını sarmak için yardım çalışmalarını sürdüren İHH İnsani Yardım Vakfı, birçok farklı projeyle depremzedelere destek olmaya devam ediyor.