Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeninde, 13 Şubat günü meydana gelen ve 9 işçinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili yeni bir belge ortaya çıktı.

Husiler'den Yemen saldırısına ilişkin açıklama: Gazze'ye verdiğimiz desteği engelleyemez Husiler'den Yemen saldırısına ilişkin açıklama: Gazze'ye verdiğimiz desteği engelleyemez

İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu'nda faciadan 1 saat önce joeradar görevlisinin tehlike olduğuna dair e-posta gönderdiğini söyledi.

Uz, "Şirketin tüm yetkililerine gitmiş bu mail ama bunu saklıyorlar, gizliyorlar. 'Sahada konuştuğumuz üzere yığın liçi güney batı kademe 32 ve kademe 25 arasında, özellikle son 2 kademede aşırı ve ani malzeme yüklenmesi nedeni ile bir ivme gözlenmiştir. An itibari ile radar ölçümleri ile alanda 90 mm lik bir yer değiştirme tespit edilmiştir. Hareketin ivme hızını azaltabilmek adına, yığma operasyonlarının durdurulması ve birincil olarak çekme çatlaklarının kapatılması ve çimento ile düzeltilmesi gerekir' diye rapor verilmesine rağmen şirket bunu bizden gizliyor. Durdurun diyor işleri ama bir durdurma yok. Net olarak kaza geliyor diyor. Ama bu arkadaşımız tutuklu ve mail ortada yok" dedi.