Ücretli dizi, film veya maç izleme hizmetlerinin pahalı aboneliklerine alternatif olarak düşük maliyetli ya da ücretsiz içerik sunan yasadışı platformlar, son zamanlarda popülerlik kazanıyor. Ancak bu platformların kullanımı, ülke ekonomisine ciddi zararlar verirken, hukuki açıdan da büyük riskler taşıyor.

Suç kapsamında sayılıyor

Avukat Müge Doğan, konuya ilişkin uyarılarda bulunarak, Ceza Kanunu'nda düzenlenen bir maddeye dikkat çekti. İnternet üzerinden yayın yapan şifreli veya şifresiz platformların illegal olarak kullanılması ve bu hizmeti sağlayan kişilerin, menfaat sağlayanlar olarak kabul edilerek Ceza Kanunu'nda suç kapsamında değerlendirildiğini ifade etti.

6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası var

TRT Haber'de yer alan habere göre; hukuki açıdan bakıldığında, bu tür platformları kullanan kişilerin adli bir soruşturmayla karşı karşıya kalabileceğini belirten Doğan, bu suçu işleyenlerin 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceğini vurguladı.

AYM'den uzman çavuş kararı AYM'den uzman çavuş kararı

Ancak tehlike sadece kullanıcılar için bitmiyor. Doğan, ödemelerin çoğunlukla şahsi hesaplara yapıldığını ve bu durumun kullanıcıları terör ya da suç örgütleriyle ilişkilendirme riskini beraberinde getirdiğini dile getirdi. Dolayısıyla, bu tür ödemelerin izlenmesi ve hesap hareketlerinin incelenmesi durumunda kullanıcıların da yasal sorumluluk altında olabileceğini aktardı.

Uzmanlar, halkı bu konuda bilinçlendirmek ve yasadışı platformlardan uzak durmaları konusunda uyarıyor. Aksi takdirde, hukuki sorunlarla karşılaşmaktan kaçınılamayacağı vurgulanıyor.