Geçtiğimiz akşam İstanbul'da gerçekleşen sağanak yağış sonrasında Başakşehir ve çevresinde sel meydana geldi. Oluşan selde iki vatandaş hayatını kaybetti.

MHP'li Semih Yalçın açıkladı: Saffet Sancaklı’nın partiden istifası istendi MHP'li Semih Yalçın açıkladı: Saffet Sancaklı’nın partiden istifası istendi

Başakşehir Millet Kıraathanesi ile Çam ve Sakura Şehir Hastanesi çevresinde de oluşan seller sonrasında İstanbul Planlama Ajansı (İPA), bölge ile ilgili olarak sosyal medya hesapları X'ten bir paylaşım gerçekleştirdi.

İPA'dan gerçekleştirilen açıklamada sel bölgesinin uzun yıllardır dere yataklarına yakın ve taşkın riskinin yüksek olduğu yerlerde yapılaşmaya gidilmesinin kentte dün gece yaşanan taşkınların ana sebebi olduğu ifade edildi.

'Riskli bölgede olduğu biliniyordu'

İPA'nın sosyal medyadan gerçekleştirilen açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

"Kirazlı (Bağcılar)-Kayaşehir Merkez (M3) metro hattının 2. etabı olan Onurkent-Kayaşehir Merkez istasyonları arası 8 Nisan 2023 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından tamamlanarak hizmete açıldı.

Hattın Kayaşehir Merkez istasyonunun Hasanoğlu Deresi yakınında ve taşkın riskli bölgede yer aldığı biliniyor.

2019 yılında açılan Başakşehir Millet Kıraathanesi'de maalesef Nakkaş Deresinin kolu olan Fener Dere üzerinde yer alıyor ve halihazırda taşkın riski olduğu biliniyor.

Nakkaş Deresi yakınlarında yer alan ve taşkın riski bulunan Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ise 2020 yılında açıldı."