Üç günlük cenaze

İran’da helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve diğer yetkililer için dün Tebriz’de cenaze töreni gerçekleştirildi.

Reisi'nin naaşı, üç gün sürmesi planlanan cenaze törenleri kapsamında ikinci durağı olan Tahran'a ulaştı.

Iranreisi.jpgg

Havalimanında duygusal anlar

Hükümet ve askeri yetkililer Reisi'nin cenazesinin getirildiği havalimanını kırmızı halı ile kapladılar. Askerler tabutu taşırken pek çok kişinin ağladığı ve yas tuttuğu kameralara yansıdı.

Devlet medyasının yayınladığı görüntülere göre, başkanlık uçağında bir koltuk boş bırakılmış, sadece siyah kumaşla örtülmüştü ve üzerine Reisi'nin resmi yerleştirilmişti.

Mevcut Dini Lider Ayetullah Hamaney'in potansiyel halefi olarak görülen 63 yaşındaki din adamı Reisi, pazar günü ülkenin dışişleri bakanı da dahil olmak üzere diğer üst düzey yetkililerle birlikte bir helikopter kazasında hayatını kaybetti.

Rffrffrrfrfrfr

Cenaze töreni Tebriz’de başladı

Cenaze töreni, salı günü helikopterin düştüğü İran'ın kuzeybatı dağlık bölgesinin en büyük şehri olan Tebriz kentinde cenaze namazı ve geçit töreniyle başladı.

Cenazeler Tebriz’deki törenin ardından Kum kentine götürüldü. Kum, dini öneminin yanı sıra Reisi’nin dini eğitim aldığı yer.

Fitch 2024'e ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminini yükseltti Fitch 2024'e ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminini yükseltti

İkinci durak Tahran

Başkent Tahran’daki törenler bugün gerçekleştirilecek. Cenaze töreninde namazı dini lider Ayetullah Hamaney’in kıldırması planlanıyor.

Sdfghjlşğ

Yılmaz ve Fidan da törene katılacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın da bu törene katılması bekleniyor.

Daha sonra yarın İran’ın en kutsal kenti Meşhed’de düzenlenecek törenin ardından Reisi’nin cenazesi burada defnedilecek. 

Törenlerin yapılabilmesi için resmi tatil ilan edildi ve tüm ülkedeki ofisler kapatıldı.

Kazaya neyin sebep olabileceğine ve neden bu kadar çok üst düzey İranlı hükümet yetkilisinin onlarca yıllık tek bir helikopterde seyahat ettiğine dair ise hiçbir fikir yok.