Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, dün gece iki İsrailli kadını serbest bıraktı.

Serbest bırakılanlardan Yochaved Lifshitz yaşadıklarını şöyle anlattı:

İsrail basınına göre, 7 Ekim'den bu yana 370 bin İsrailli ülkesini terk etti İsrail basınına göre, 7 Ekim'den bu yana 370 bin İsrailli ülkesini terk etti

“Kur’an’a inanan insanlar olduklarını ve bize zarar vermeyeceklerini söylediler. Tünellerdeki kendi koşullarının aynısını bize de sağladılar.

Önce 25 kişinin toplandığı büyük bir salona vardık ve birkaç saat sonra insanları ayırıp ayrı bir odaya koydular. Bize bağlı bir doktor vardı ve birkaç günde bir neler olup bittiğini görmeye geliyordu.

Doktor mutlaka ilaç getiriyordu. Toplamda 5 kişiydik ve her birimizin başında bir koruma vardı. Davranışları iyiydi, bizimle tüm ayrıntılarıyla ilgilendiler.”

“Açıklama yapmasına yer vermek hataydı”

Canlı olarak yayımlanan açıklamalar, İsrail’de bir kesimin tepkisini çekti.

İsrail devlet televizyonu KAN, İsrail için yayın yapan bir kuruluştan alıntıladığı açıklamada, “Lifshitz’in canlı yayında açıklama yapmasına izin vermek hataydı” ifadelerine yer verdi.

Ülkenin basketbol takımının medya sorumlusu Roy Cohen de sosyal medya hesabından, “Bu basın açıklamasının yapılmasına izin verilmesi eleştirilmeli” yorumunu yaptı.

İsrailli bir sosyal medya kullanıcısı “Geri gelmesi talihsizlik, Hamas onu geri alsın” şeklinde paylaşımda bulunurken, bir başkası da 85 yaşındaki Lifshitz için “solcu çöp” ifadesini kullandı.

Haaretz’in diplomasi muhabiri Amir Tibon, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu destekçilerinin Lifshitz’e “öfkeyle saldırdığını” belirtti. (AA)