Emniyet Genel Müdürlüğü ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) düzenlediği ortak operasyonla geçtiğimiz yıl Türkiye’de yakalanan IŞİD yönetici Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai’nin yargılanmasında sona gelindi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya “Abu Zeyd/Üstad Zeyd” kod adlı terörist Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai ile Azzam Ali Hussein Al-Neama, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Tutuksuz sanık Makaram Taha Ali ile sanık avukatları ise duruşmada hazır bulundu.

“HERHANGİ BİR ÖRGÜT ÜYESİ DEĞİLİM”

Savunma yapan Azzam Ali Hussein Al-Neama, ‘'Ben herhangi bir örgüt üyesi değilim. Bu şahısla bir sorun yaşadım, şahıs da Irak'ta etkin bir isim bu yüzden benim hakkımda böyle bir şey oldu. Kesinlikle tahliyemi isterim'' dedi.

“IŞİD HEYET GÖNDEREREK ŞİKAYETLERİ ALIYORDU”

Sanık Beşar Hattab Gazal Al-Sumaidai ise savunmasında, “Ben Irak'ta bir elektrik şirketinde memurdum, yardımcı mühendistim. Benim maaşım bin dolar kadardı hiçbir şeye muhtaç değildim. Mühendisliğimin yanı sıra aynı zamanda dini eğitimler de aldım ve Türkçe karşılığı ‘Diyanet İşleri'nde gönüllü olarak ücret almadan dersler verdim. 2014'de IŞİD, Musul'u ele geçirdi, oraya hakim oldu. Burayı ele geçirdikten sonra bütün okulları, üniversiteleri, Türkçe karşılığı ‘Diyanet'e bağlı okulları ele geçirip hüküm sürdüler, benim bunlarla hiçbir şekilde alakam yoktu. Çalışmak zorunda kaldığım müessesede ‘mezalimler' yeri vardı. Halk tarafından 100 kişi mezalimler konusunda seçildi. Zulme uğrayan kişiler burada şikayetlerini bize söylüyorlardı, IŞİD ise bir heyet göndererek bu şikayetleri bizden alıyordu. Bu IŞİD'e katılmak, üye olmak anlamında değildi'' ifadelerini kullandı.

IŞİD YÖNETİCİSİNE 17 YIL 6 AY HAPİS

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Beşar Hattab Gazal Al-Sumaidai'i “Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetme” suçundan 17 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Heyet, Sumaidai'nin eşi sanık Makaram Taha Ali'nin delil yetersizliğinden beraatına, örgütün silah sorumlusu olduğu iddia edilen sanık Azzam Ali Hussein Al-Neama'nın ise dosyasının ayrılmasına karar verdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, tutuklu sanıklar Al Sumaidai’nin “anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Azzam Ali Hussein Al Neama’nın “anayasayı ihlal” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 yıldan 15 yıla kadar, Makaram Taha Ali Ali’nin ise “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

IŞİD terör örgütünün en son sözde lideri olan Abdullah Kardaş’ın ölümünden sonra yeni lideri ve örgüt içerisinde üst düzey görevler alan sanık Al Sumaidai hakkında yapılan araştırmalarda, sanığın El Kureyşi’nin yerini alacak en olası aday olduğu, sayısız takma adla tanınan Al-Sumaidai’nin, grubu tekrar bir araya getirecek niteliklere sahip olduğu belirtildi.