İİT'den yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in, Gazze'nin güneyinde yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah kentine düzenlediği saldırılara tepki gösterildi.

İsrail'in Refah'a yönelik saldırıları sonucu çoğu çocuk ve kadın olmak üzere yüzlerce Filistinli sivilin şehit edildiği ve yaralandığı hatırlatılan açıklamada, söz konusu saldırıların uluslararası toplumun uyarılarının göz ardı edilerek yapıldığı belirtildi.

Refah kentine yönelik saldırıların, Gazze Şeridi'ndeki insanların acılarını derinleştiren ve soykırım suçunun devamı olarak nitelendirildiği açıklamada, bunun Filistin halkını tehcir etme yönünde kabul edilemez bir girişim olduğu kaydedildi.

İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki uygulamalarının, "İsrail'in soykırımı önlemek için tüm tedbirleri alması" yönündeki Uluslararası Adalet Divanı kararına aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinlilere uyguladığı şiddet olayları da kınandı.

Siyonist İsrail'in savaş uçaklarının hedefi oldu! Filistinli çocuk acılarını dindirmek için ezan okudu Siyonist İsrail'in savaş uçaklarının hedefi oldu! Filistinli çocuk acılarını dindirmek için ezan okudu

Açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası topluma, İsrail'in saldırılarını durdurma ve Gazze Şeridi'ne insani yardımların ulaştırılması yönündeki sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunuldu.