Norveç, İspanya ve İrlanda'nın ardından Filistin Devleti'ni resmî olarak tanıyan ülkeler arasına katıldı. Bugün içinde yürürlüğe girmesi beklenen İspanya ve İrlanda'nın tanıma kararlarına öncülük eden Norveç, Filistin'i devlet olarak resmen tanıdı.

İşgalci İsrail'in Mescid'i Aksa'ya yönelik kısıtlamaları 37 haftadır devam ediyor İşgalci İsrail'in Mescid'i Aksa'ya yönelik kısıtlamaları 37 haftadır devam ediyor

Avrupa Birliği üyesi olmayan Norveç, uzun yıllardır bağımsız Filistin devleti fikrini desteklediğini açıklamıştı. Üç Avrupa ülkesinden biri olan Norveç'in, Filistin'i devlet olarak tanıma kararı, bölgedeki barış sürecine yönelik umutları artırdı.

'Filistin Devleti Orta Doğu’da barışın sağlanması için bir ön koşul'

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, tanıma kararını duyurduğu basın toplantısında, "Filistin halkının kendi kaderini tayin etme gibi temel ve bağımsız bir hakkı vardır. Hem İsrailliler hem de Filistinliler kendi devletlerinde barış içinde yaşama hakkına sahiptir. İki devletli bir çözüm olmadan Orta Doğu'da barış olmayacaktır. Filistin devleti olmadan da iki devletli bir çözüm olamaz. Başka bir deyişle, Filistin devleti Orta Doğu'da barışın sağlanması için bir ön koşuldur" ifadelerini kullandı.