İsrail'in 5 ayı aşkın süredir saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nde öldürülenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Taliban yönetiminin üst düzey yöneticisi, suikast sonucu öldü Taliban yönetiminin üst düzey yöneticisi, suikast sonucu öldü

Haaretz gazetesi, İsrail'in ateşkes ve esir takasına ilişkin müzakereleri doğrudan Hamas'ın Gazze'deki lideri Yahya Sinvar ile yapacağını öne sürdü.

Sinvar ile esir takası müzakerelerinin en az 2 hafta sürmesinin beklendiği öne sürülen haberde, ateşkes ve esir takasına ilişkin öneriler üzerinde yapılan değişikliklerin onaylanmasının ise 24 ila 36 saat sürebileceği belirtildi.

Ayrıca Mossad Başkanı David Barnea liderliğindeki heyetin esirlerin serbest bırakılmasına ilişkin müzakerelerin yeni turu için bugün Katar'ın başkenti Doha'ya gideceği de haberde kaydedildi.

İsrail heyetinde, İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet (Şabak) Direktörü Ronen Bar ve İsrail ordusunda kaçırılan ve kayıp kişiler dosyasının sorumlusu Nitzan Alon'un de yer aldığı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Hamas, 14 Mart'ta, İsrail ile ateşkes ve esir değişimi mutabakatına ilişkin teklifi Katar ve Mısır'daki arabuluculara ilettiklerini açıklamıştı.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan açıklamada ise Hamas'ın son teklifindeki taleplerinin "akıl dışı" olduğu savunulmuştu.