İsrail'le ticaretin durdurulmasının ardından dikkat çeken karar: Diplomatlar kademeli olarak geri gönderiliyor

İşgalci İsrail'in Mescid'i Aksa'ya yönelik kısıtlamaları 37 haftadır devam ediyor İşgalci İsrail'in Mescid'i Aksa'ya yönelik kısıtlamaları 37 haftadır devam ediyor

İsrail ile Türkiye arasındaki Gazze gerginliğinin ardından İsrailli diplomatların kademeli olarak Türkiye'ye geri gönderildiği bildirildi. Bu hamle, Ankara'nın bu ayın başlarında Gazze Şeridi'ne insani yardım akışının engellenmemesi ve ateşkes talebiyle İsrail'le ticareti tamamen durdurması kararlarının ardından geldi.

Gazeteci Ragıp Soylu İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gittikçe gerginleştiği buna rağmen personelin bu ayın başından itibaren görevine geri dönmeye başladığı açıklandı. Soylu, bir Türk yetkilinin İsrailli diplomatların geri dönüşünü doğruladığını da belirtti.

Kararın, Ankara'nın bu ayın başlarında Gazze Şeridi'ne insani yardım akışının engellenmemesi ve ateşkes talebiyle İsrail'le ticareti tamamen durdurmasının ardından alınması dikkat çekti.

İki ülke geçen yıl ilişkileri normalleştirmiş ve büyükelçilerini karşılıklı olarak değiştirmişti. İsrail'in Gazze'ye saldırıları ilişkilerin kopma noktasına gelmesine neden oldu.

Türkiye başlangıçta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetine yönelik eleştirilerini oldukça fazla dillendirmemiş Hamas'ın sivillere yönelik saldırılarını kınamıştı. Ancak Gazze Şeridi'ndeki saldırıların artması üzerine Türkiye ilk olarak geçen kasım ayında büyükelçisini istişareler için geri çağırdı.

Yerel seçimlerde AK Parti belediyelerinin yaşadığı oy kaybının ardından hükümetin İsrail'e yönelik eleştirilerini yoğunlaştırması ve Netanyahu hükümetine karşı başta ekonomik olmak üzere bir dizi adım atılması da dikkat çekmişti.

Öte yandan İsrail, "güvenlik kaygıları" nedeniyle diplomatlarını 6 ay önce Türkiye'den çekmeye başladı.