Çin'den Türkiye'ye ek vergi tepkisi: Şiddetle karşıyız, gerekeni yapacağız Çin'den Türkiye'ye ek vergi tepkisi: Şiddetle karşıyız, gerekeni yapacağız

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından açıklanan verilere göre, İstanbul'da perakende fiyatlar Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,59 arttı. Yıllık bazda ise perakende fiyatlar yüzde 82,20 oranında yükseldi. Bu veriler, İstanbul'da yaşanan enflasyonun boyutunu gözler önüne seriyor.

Aynı dönemde, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi ve Toptan Eşya Fiyatları İndeksi de artış gösterdi. İndeksler, bir önceki aya göre sırasıyla yüzde 3,59 ve yüzde 2,59 oranında artış kaydetti.

 İstanbul Ticaret Odası'nın 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi'ne göre, 2024 Mayıs ayı ile 2023 Mayıs ayı arasındaki fiyat değişimi yüzde 82,20 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Toptan Eşya Fiyatları İndeksi'nde ise yüzde 61,21 oranında bir artış yaşandı.

GRUPLAR ARASINDA EN YÜKSEK ARTIŞ: KÜLTÜR EĞİTİM VE EĞLENCE HARCAMALARI

Perakende fiyatlar içerisindeki gruplar arasında en yüksek artış, Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamaları grubunda görüldü. Bu grupta yaşanan artış yüzde 7,86 oldu. Konut Harcamaları ve Giyim Harcamaları grupları da sırasıyla yüzde 7,07 ve yüzde 6,76 oranında artış gösterdi. Gıda Harcamaları ise yüzde 2,35 oranında artış kaydetti.

Toptan fiyatlar bazında ise İşlenmemiş Maddeler grubunda en yüksek artış gözlendi. Bu grupta yaşanan artış yüzde 8,31 oldu.

Madenler ve İnşaat Malzemeleri grupları da sırasıyla yüzde 5,13 ve yüzde 4,28 oranında artış gösterdi. Kimyevi Maddeler grubunda ise yüzde 7,40 oranında bir azalış yaşandı.