Daha önce Çanakkale'ye dikkat çeken Japon deprem uzmanının açıklaması ardından İstanbul ve çevre illerde de hissedilen bir deprem meydana geldi. Bu sarsıntıyı değerlendiren Moriwaki, beklenen Marmara depremi için de sürenin sonunda olduklarını hatırlattı:

Son dönemde Çanakkale ve Bursa Gemlik üzerinde meydana gelen depremlerin ardından birçok il sarsıntıyı hissetti. Kendini hatırlatan İstanbul depremi için hazırlık vurgusu yapan Yoshinori Moriwaki, Amasya'daki Merzifon 7. Kitap Fuarı'nda şu sözleri kaydetti:

4 Mart günü saat 21.38'de meydana gelen Çanakkale Yenice Depremini değerlendiren Japon deprem uzmanı; "Çanakkale, İnegöl, Bursa, Bandırma, Balıkesir tarafında deprem olabilir diye söylüyordum. Çanakkale'de oldu. diyerek söze başladı.

Her an olabilir!

"Her an deprem olabilir. Özellikle Marmara Bölgesi'nde, artık hazır olunsun." Şeklinde konuşan Moriwaki, bireysel alınabilecek önlemleri anlattı:

Su şişesi, toz maskesi, düdük…

Deprem çantasının önemine dikkat çeken uzman isim, su şişesi, toz maskesi, düdük gibi malzemelerin bulunması gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

Moriwaki, zemin yapısı ve yaşam üçgenine hakim olunması gerektiğini aktardı ve Marmara için sürenin dolduğunu ve her an karşı karşıya kalınabileceğini bir kez daha hatırlattı.

Öte yandan uzman isim tüm konuşmalarında öncelikle çocukların bilgilendirilmesine de vurgu yapıyor.

Deprem nerede olabilir?

Ankara Filistin Dyanışma Platformu: Ticaret ile soykırıma ortak olanlar yargılansın Ankara Filistin Dyanışma Platformu: Ticaret ile soykırıma ortak olanlar yargılansın

Japon deprem uzmanı, daha önce katıldığı bir seminerde Marmara harici deprem beklenebilecek bölgelere de dikkat çekmişti. Moriwaki "Deprem nerede olabilir diye soracak olursanız, öncelikle Kıbrıs'ın Güneyinde olabilir." şeklinde konuşmuştu.