Haklarını arayan işçiler gözaltına alındı Haklarını arayan işçiler gözaltına alındı

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Başkanı Abdulkadir Karaduman, 2017, 2018, 2019 ve 2020 KPSS'de puanlarının geçerlilik süresi ile yaşanılan mağduriyeti şöyle açıkladı:

Özellikle genç arkadaşlarımızın yaşadığı en önemli problem ve sorunlardan bir tanesi de üniversite bittikten sonra başlayan kamu personeli seçme sınavı sürecinde yaşanılan zorluklar ve problemler.

Büyük zorluklarla bugün KPSS'ye hazırlanan binlerce öğretmen adayı yeni bir mağduriyeti yaşamaktadır. Binlerce öğretmen adayının 2020 KPSS'de aldığı puanların geçerlilik süresinin bir yıl ile sınırlandırılmış olması mevcut mağduriyetlere yeni bir mağduriyet daha eklemektedir. 2017, 2018 ve 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da KPSS puanlarının geçerlilik süresi mutlaka iki yıl olarak belirlenmelidir.

Bugün bunu yapmak hakikaten oldukça zor bir mesele değil. TÜİK'in açıklamaya çalıştığı verileri açıklamasından emin olun daha kolay bir meseledir. Yeni bir yönetmelikle mutlaka bu mağduriyetler giderilmelidir.

2020 yılında KPSS puanını almış öğretmen adayları yeni alımlarda tercih yapabilmelidir. Bir yanda okulların öğretmen ihtiyacı varken diğer yanda görevlerine atamayı bekleyen binlerce öğretmenin varlığı hakikaten hem ülkedeki eğitim sistemimiz adına hem 16 yıllık eğitimden sonra büyük bir umutla eğitim bekleyen öğretmen camiası adına büyük bir kayıp ve büyük bir çarpıklıktır. Bu çarpıklık da bir an önce kıymetli arkadaşlarım giderilmelidir.