Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de Saadet – Gelecek Partisi Grup toplantısında konuştu.

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Karamollaoğlu, İşgalci İsrail’in 19 gündür bombadırman yağmuruna tuttuğu Gazze’deki insanlık dışı soykırımın üzerinde durdu. Dünyanın gözü önünde uygulanan bu soykırıma birkaç cılız sesten başka kimsenin çıt çıkarmadığına dikkat çeken Saadet lideri, “Maalesef 2023 yılında ve tüm dünyanın gözü önünde günlerdir bir soykırım uygulanıyor” dedi.

İktidarın 28 Ekim Pazar günü gerçekleştireceği Filistin mitingine sert tepki gösteren Karamollaoğlu, "Biden, İsrail’e destek mitingi mi yapıyor ki, siz Kudüs’e destek mitingi yapacaksınız? İktidar miting yapmaz, icraat yapar!" dedi. 

Saadet liderinin konuşmasında öne çıkan başlıklar şu şekilde;

Günlerdir soykırım uygulanıyor, kimseden çıt çıkmadı

Maalesef 2023 yılında ve tüm dünyanın gözü önünde günlerdir bir soykırım uygulanıyor. Üç çeyrek asırdır bir ülke adım adım işgal edildi; herkes seyretti ve hala seyrediyor! İnsanları katlettiler, kimseden ses çıkmadı! Emzikli bebekleri, kundaktaki çocukları, hamile kadınları tonlarca kiloluk bombalarla öldürdüler ve yine kimseden ses çıkmadı! Tüm bunlar yetmedi, hastaneleri, ibadethaneleri, ambulansları bombaladılar; birkaç cılız sesten başka yine kimseden çıt çıkmadı! Sadece şu 18 günde binlerce kardeşimiz şehit oldu; Müslüman ülkelerinin liderleri de sadece kınadı, hatta bir kısmı onu bile yapamadı!

İsrail ve suç ortağı ABD, daha ne yapmalı ki İslam Alemi uyansın?

Gerçekten merak ediyoruz; daha ne olması gerekiyor? Hep birlikte ayağa kalkmak için başımıza daha ne gelmesi lazım? İsrail ve suç ortağı ABD, daha ne yapmalı ki İslam alemi uyansın?

Büyük İsrail Projesi uğruna dünyayı ateşe veriyorlar

Irak ve Afganistan’da sustunuz, ABD durdu mu? Tunus ve Libya’da sustunuz, ABD durdu mu? Suriye’de hepiniz seyrettiniz, ABD durdu mu? Filistin meselesinde 75 yıldır susuluyor, İsrail ve hamisi ABD bir tek geri adım attı mı?

Adına BOP denilen Büyük İsrail Projesi uğruna dünyayı ateşe veriyorlar, ne zaman farkına varacaksınız? Önceliği demokrasi olanlara soruyorum, ne oldu sizin demokrasi söylemlerinize? Önceliği insan hakları olanlara soruyorum, ne olacak Filistinlilerin hakları? “Barış istiyoruz” diyenlere sesleniyorum, İsrail’e dur denilmedikçe ve İsrail katliamlarından vazgeçmedikçe kalıcı bir barış mümkün mü?

“Önceliğim İslami değerlerdir” diyenlere sesleniyorum, susarak ve sadece kınayarak daha ne kadar bu vebale ortak olacaksınız?

Bush gitti, Obama geldi, Obama gitti Trump geldi, o da gitti Biden geldi ne değişti? Hiçbir şey! ABD yönetimine kim gelirse gelsin, değişen hiçbir şey olmadı, olmaz, olamaz!

“Kim ki ABD’yi müttefik kabul etmişse, bilsin ki başı mutlaka belaya girecektir”

Amerika’nın sözde “Cumhuriyetçileri” neyse, sözde “Demokratları” da odur! Ülkelerinin asıl vatandaşlarına yani yerlilere ve bilahare Afrika’dan getirdikleri zencilere yaptıkları muamele ortadadır!

Bugün bile bu böyledir; bunlar için varsa yoksa küçük bir azınlığın çıkarları! Her daim öncelikleri bu olmuştur. Bunların hepsinin ortak noktası sinsi Siyonizm, ırkçı emperyalizm ve vahşi kapitalizmdir!

O nedenle de “dostum” hitabı ile başlayan cümlelere muhatap olacak kişiler asla değildirler.

Kim ki ABD’yi kendine dost görmüşse; başka düşmana ihtiyacı yoktur!

Kim ki ABD’yi müttefik kabul etmişse, bilsin ki başı mutlaka belaya girecektir. Bunun içindir ki kim ABD yönetimi ile insan haklarını, demokrasiyi, barışı aynı cümle içerisinde kullanma yanlışına düşmüşse, derhal bu yanlışından dönmelidir.

İsrail, ABD’nin desteğinden çok, İslam ülkelerinin sessizliğinden güç almaktadır

Onlarca farklı ülkede, yüz binlerce insan ABD ve İsrail karşıtı gösteriler yapmak için sokaklara döküldü. Muhalefet partileri kendi ülkelerindeki iktidarlara çağrı üzerine çağrı yapıyor.

Farklı dinlerden, farklı mezheplerden, inançlardan, siyasi görüşlerden insanlar ve STK’lar yardım götürebilmek için çırpınıyor. Ama ne yazık ki icra makamında olanlar, bu gayretlerin binde birini bile göstermiyor.

Türkiye, bu konuda artık öncü ülke olmalıdır. Üzülerek ifade ediyorum ki, çok geç ve pasif kalındı. Zira İsrail, az evvel tek tek zikrettiğim haliyle ABD’nin bu desteğinden çok, İslam ülkelerinin sessizliğinden güç almaktadır.

ABD’nin “anormal” desteğinden ziyade, İslam ülkelerinin “normalleşme” çağrıları ve adımlarından memnuniyet duymaktadırlar.

İnanıyorum ki Netanyahu, Biden’ın ve diğer Avrupa ülkelerinin liderlerinin İsrail’e gelmesinden ziyade, hâlâ İslam ülkelerinden hiçbir liderin Filistin’e gitmemiş olmasından büyük keyif duymaktadır.

İktidar miting yapmaz!

2018’de benzer bir durum yaşanmış ve iktidar o zaman yine bir miting yapma kararı almıştı. Söylemiştim, bir kez daha söylüyorum; iktidar miting yapmaz, icraat yapar!

Biden, İsrail’e destek mitingi mi yapıyor ki, siz Kudüs’e destek mitingi yapacaksınız?

Acil eylem planı

Adamlar uçaklarını, gemilerini gönderirken; siz sadece selam mı göndereceksiniz? Adamlar ilk günden itibaren seferber olmuşken; siz 16 gün sonra miting kararı alıp, 3 hafta sonra da miting mi yapacaksınız!

Kaybedilen her bir saniyede daha kaç çocuk katledilecek, hiç düşünüyor musunuz? Bebekler bombalar altında can verirken; bu kararı almak acizliktir daha da ötesi katliama ortak olmaktır.

Bu, sadece içeride algı oluşturmaktan başka ne işe yarar?