Konuşması'ndan Büyük Orta Doğu Projesi'ne değinen Kaya, şunları dile getirdi:
Büyük Orta Doğu Projesi diye bir projenin varlığını bilmezsek bu bölgedeki oyunları göremeyiz. Peki nedir Büyük Orta Doğu Projesi? Büyük Orta Doğu Projesi herkesin kendi cenazesine ağlamaktan komşusunun cenazesine dönüp bakamama projesidir. Büyük Orta Doğu Projesi etnik ve mezhepsel fay hatlarını harekete geçirerek toplumları kristalize etme projesidir. Büyük Orta Doğu Projesi bütün bu coğrafyayı haritaları yeniden şekillendirerek insanlar arasındaki nifak tohumlarını birbiriyle sürekli çatıştırma projesidir. Avrupa Birliği gibi kömür-çelik ile birlikte kurulan ve bugününe geldiğinde  bir Avrupa Birliği'nden bahsediliyorsa bunun arkasında aslında birlikte hareket etme dürtüsünün yanında başka bir şey daha var 2. Dünya Savaşı'nda 70 milyon insan öldüğü halde Avrupa ülkelerinin bir araya gelerek bugünkü duruma gelmeleri aslında bizimde çıkarmamız gereken dersler olduğunu gösteriyor. 

Kaya, Meclis Genel Kurulu'nda Pentagon Araştırmacısı Wright'ın 2013'te yayınladığı haritayı göstererek şunları dile getirdi: 
Şimdi size bir harita göstereceğim, bu harita herhangi bir yazarın herhangi bir akademisyenin haritası değil, Pentagon Araştırmacısı olan Robin Wright'ın New York Times'ta 28 Eylül 2013'te yayınladığı bir haritadır. Bu haritada diyor ki; 5 devletten 14 devlet çıkaracağız. 5 devletten 14 devleti nasıl çıkaracaksınız? "Yeni kuracağımız devletler içerisinde Alevistan, Şiistan, Kürdistan, Sünnistan, Vahabistan olacak" şeklinde haritalar yayınlıyorlar. Peki soruyorum, Pentagon bu yeni haritaları çizerken bu mezhepleri çok sevdiği için mi böyle bir bölünmeye gidiyor? Hayır. İşte Büyük Orta Doğu Projesi bu tür haritalarla beraber bu bölgeyi kristalize etme bu bölgeyi yeniden başka bir şeye evirme projesidir. 

Orta Doğu Harita

TBMM'de bu hafta: Fahiş fiyat artışları, ekonomide düzenlemeler, TikTok.. TBMM'de bu hafta: Fahiş fiyat artışları, ekonomide düzenlemeler, TikTok..

(Robin Wright'ın New York Times'ta 28 Eylül 2013'te yayınladığı bir harita)