Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, fahiş kira ve ev fiyatlarındaki artışın kalıcı çözümü için alınacak önlemleri anlattı.

Çalışan emeklilere ikramiye önergesi kabul edildi Çalışan emeklilere ikramiye önergesi kabul edildi

KİRA SORUNU NASIL VE NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?

  • Sabah'ta yer alan habere göre, temel amacın ülkenin kalkınma sürecini hızlandırmak olduğunu ifade eden Bakan Şimşek, "Temel amacımız, ülkemizin kalkınma sürecini hızlandırmak, küresel değer zincirlerinde yükselmek, dünya ticaretinden daha fazla pay almak ve vatandaşlarımızın refahını artırmaktır. Hedeflerimize, teşebbüs hürriyeti ve dışa açık serbest piyasa ekonomisi ilkelerini benimseyen bir anlayışla ilerliyoruz" dedi.
  • Dar gelirli vatandaşların konuta erişiminin artırılacağının altını çizen Bakan Şimşek, "Orta vadede, enflasyonla mücadele ve kiralardaki fahiş artışların önüne geçmek üzere, konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacaktır" diye konuştu.

"ÖNLEMLER ENFLASYONU GERİLETECEK"
Bakan Şimşek, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

  • Yatırım ve istihdam artışı için öngörülebilirlik, güven ve makro finansal istikrarın varlığı önem arz etmektedir. Bu kapsamda ilk aşamada fiyat istikrarı, finansal istikrar, cari denge ve bütçe disiplinine yönelik tedbirler alınmıştır. Para politikasında rasyonelleşmeye yönelik adımlar atılmıştır. Katma değer ve verimlilik artışı sağlayacak kapsamlı yapısal reformlar, Orta Vadeli Programı ile açıklanmıştır. Uyguladığımız tüm politikalar ile mal ve hizmet piyasalarında dengesizliklerin azalacağını, finansal piyasalarda istikrarın pekişeceğini ve enflasyonun gerileyeceğini öngörüyoruz.