Kirada yeniden TÜFE dönemi: Yüzde 25'lik sınır sona erdi

Konut kira zamlarında iki yıldır uygulanan yüzde 25 sınırı, bugün itibarıyla sona erdi. Temmuz ayı kira artış oranı, haziran enflasyon rakamlarına göre belirlenecek. Ev sahipleri, 12 aylık ortalama enflasyon oranına göre zam yapabilecek. Zam dönemi temmuz öncesi olanlardan bu yıl için yeni artış talep edilemeyecek.

Vatandaşın en büyük sorunlarından biri konut kiraları ve yıllık zam oranları. Daha önce tüketici enflasyonunun (TÜFE) 12 aylık ortalamasına göre belirlenen konut kira zamları, fahiş kira artışlarını engellemek amacıyla sabitlenmiş ve iki yıl boyunca yüzde 25 tavan zam sınırı uygulanmıştı. Uygulamanın bugün itibariyle sona ermesiyle birlikte kiralarda yeniden tüketici enflasyonu (TÜFE) belirleyici olacak. Kira artış oranı, on iki aylık ortalama enflasyona göre belirlenecek.

Bu çerçevede ev sahipleri ile kiracılar, zam belirleme döneminde 12 aylık ortalama enflasyonu dikkate alacak.

Hakan Kara Moody's'in iki puanlık artışını yorumladı Hakan Kara Moody's'in iki puanlık artışını yorumladı

Temmuz ayının kira artış oranı haziran enflasyon rakamları ile netleşecek. Haziran ayı enflasyon verileri 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 10.00'da açıklanacak.

HAZİRANDA KİRA ZAM TAVANI NE KADARDI?

Haziran ayı kira zam tavanı mayıs enflasyonu ile belli oldu. Mayıs ayında 12 aylık ortalama enflasyon yüzde 62,51 olarak açıklandı.

Buna göre kontrat süresi dolan iş yeri sahipleri, kiraları için yüzde 62,51 oranında zam yapabildi. Yüzde 25 zam sınırı halen uygulandığı için söz konusu oran konut kiralarında geçerli olmadı.