BDDK onayladı: 3 yeni banka kuruluyor BDDK onayladı: 3 yeni banka kuruluyor

Kırmızı ete 15 günde iki zam geldi. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, her ramazandan bir hafta önce kırmızı ete zam geldiğini ancak bu sene ramazandan 25 gün önce fiyat artışına gidilmesinin fırsatçılık olduğunu söyledi. Zamdan kasap esnafının da rahatsız olduğunu belirten Yardımcı, zamları spekülatörler, aracılar ve bazı büyük et tedarikçilerinin yaptığını öne sürdü.

'Müdahale edilmeli'

Yardımcı, et fiyatlarının büyük firmalar ve et tedarikçilerinin yükselttiğini ve fırsatçılık yapılmasının önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. Tarım ve Orman Bakanlığı ve Rekabet Kurulu ile görüşmeler yapıldığını belirten Yardımcı, ramazan dolayısıyla fırsatçılık yaparak fiyat yükseltenlere müdahale edilmesi gerektiğini kaydetti.

Federasyon olarak hedeflerinin, ramazanda vatandaşın kırmızı ete rahat ulaşabilmesi olduğunu söyleyen Yardımcı "Fiyatları yükselten spekülatörlere biz de fırsat vermeyeceğiz" dedi.

Vatandaşlar tepkili

Kırmızı et fiyatlarındaki artışa tepki gösteren vatandaşlar, zamların geri çekilmesini talep ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan kırmızı et piyasasına müdahale sinyali şimdilik yok. Vatandaşlar bakanlıktan, Et ve Süt Kurumu aracılığı ile piyasaya ucuz et sürmesini bekliyor.