‘Deprem Bilgi Sistemi’ uygulaması geliştirildi: Zeminin durumunu gösteriyor ‘Deprem Bilgi Sistemi’ uygulaması geliştirildi: Zeminin durumunu gösteriyor

Yozgat'ta merkeze bağlı Osmanpaşa köyüne 1985 yılında kurulan ve şu anda 52 öğrencisi bulunan Osmanpaşa İlk ve Ortaokulu'nun, yönetmelikte belirtilen öğrenci sayısını karşılamadığı gerekçesiyle gelecek yıl kapatılmasına karar verildi.

Osmanpaşa başta olmak üzere Sarınınören, Lök, Battal, Karabıyık, Büyük İncirli, Tekke Yenicesi, Çallı, Tayfur, Gevrek ve Gökçekışla gibi köylerden taşımalı eğitimle okula gelen öğrencilerin velileri, karar sonrası okul önünde toplanarak karara tepki gösterdi.

'Uzağa göndermek istemiyoruz'

Öğrenci velilerinden Abdullah Çetin, çocuklarını kış aylarında uzak merkezlere göndermelerinin mümkün olmadığını söyleyerek 35 kilometre mesafedeki diğer okula yetişmesi için 06:00'da kalkması gerekeceğini belirtti. Çocuğunu uzağa göndermek istemediğini ifade eden Çetin "Bu çocuklar nasıl verimli olacak, nasıl bir eğitim alacak, uyuyarak gidecekler. Bizi buradan alıp da bilmem nereye vermenin bir anlamı yok" ifadelerini kullandı.

Büyük İncirli köyü Muhtarı Sedat Zorlusoy da, çocukların evlerinden çıktığında 10 dakika içinde okulda olabildiklerini ifade ederek okulun kapanması durumunda diğer okula gidecek çocukların günde iki saatlerini yolda geçirmek zorunda kalacaklarını belirtti.

Kış dönemine dikkat çeken Çetin, okulun kapanmasının bölgedeki çocuklarının okuyamayacakları anlamına geldiğini ifade etti.

'Okul kapanırsa çocuğu hiç okutmayacağım'

Osmanpaşa köyünde çobanlık yapan Mehmet Taşkın da 6 çocuğu olduğunu, çocuklarının okula gitmek için 33 kilometre gitmeye mecbur olmadığını dile getirdi. Taşın da okul kapanırsa çocuklarını okula göndermeyeceğini belirtti.