İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cem Gazioğlu, Marmara Denizi'nde oksijen seviyelerindeki düşüşün canlı yaşamı için ciddi bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekti. Son yıllarda Marmara Denizi'nde özellikle alt tabakalarda belirgin bir oksijen azlığı gözlendiğini ifade eden Gazioğlu, bu durumun ilerleyen yıllarda canlı kayıplarına neden olabileceğine işaret etti.

Prof. Dr. Gazioğlu, yaptığı açıklamada, "Marmara Denizi'nde özellikle alt tabakalarda belli noktalarda alt değerleri görüyoruz. Tedbirler eğer alınmayacak olursa ileriki yıllarda oksijen azlığı neticesinde canlı kayıpları da oluşabilir. O yüzden bizim yapmamız gereken kötü gidişi durdurduktan sonra oksijeni nasıl arttırabileceğimiz yönünde çalışmalar yapmamız lazım" dedi.

Büyükçekmece‘de otomobil göle uçtu: 1 kişi hayatını kaybetti Büyükçekmece‘de otomobil göle uçtu: 1 kişi hayatını kaybetti

Deniz suyu sıcaklığı artıyor, oksijen seviyesi düşüyor

Marmara Denizi'nde küresel ısınmanın etkisiyle deniz suyunun sıcaklığının arttığını ve buna bağlı olarak oksijen seviyelerinin düştüğünü belirten Gazioğlu, deniz suyundaki bu değişimin canlı yaşamını olumsuz etkilediğini vurguladı. Özellikle deniz suyu sıcaklığındaki artışın, oksijen seviyelerindeki düşüşle birleştiğinde, denizlerdeki canlı yaşamının tehlikeye girdiğini dile getirdi.

Marmara Denizi’nde su ısınması ve oksijen seviyesindeki düşüş

Gazioğlu, yaptığı açıklamalarda, Marmara Denizi'nde son yıllarda deniz suyu sıcaklığında belirgin bir artışın gözlendiğini ve bunun Karadeniz ve Akdeniz'deki sıcaklık artışından kaynaklandığını ifade etti. Özellikle alt tabakada yaşanan oksijen sıkıntısının canlı yaşamını olumsuz etkilediğini belirten Gazioğlu, "Marmara Denizi çift tabakalı bir su. Üstte görünen suyumuz az tuzlu bir su. Bu su Marmara Denizi'nin yaklaşık yüzde altısını oluşturuyor.

Aşağı tabakada da yüzde 94-95'ini oluşturan Akdeniz kaynaklı suyumuz var. Çanakkale Boğazı'ndan alt tabakadan gelen bu Akdeniz kaynaklı su yaklaşık olarak 6 veya 8 sene sonra Karadeniz'e geçiyor. Bunun neticesi olarak da alt tabakada bir oksijen sıkıntısı var. Özellikle derin çukurlarda yaşam seviyesinin çok altında olan oksijen seviyeleri ölçüyoruz, ölçtük. Bunlardaki değişimler onlu yıllarla ifade edilebilir. Son on yıl içerisinde veya son 20 yıl içerisinde kademeli şekilde Marmara Denizi'nde genel olarak bir oksijen azlığından bahsedebiliriz" şeklinde konuştu.

Küresel ısınma ve denizlerdeki canlı yaşamı tehdit ediyor

Gazioğlu, küresel ısınmanın denizlerdeki canlı yaşamı üzerindeki etkilerine de değindi. Küresel ısınma ile birlikte denizlerdeki canlı kompozisyonlarının değiştiğini ve bu değişimin Marmara Denizi'nde de hissedildiğini ifade etti. Özellikle istilacı türlerin denizlerdeki ekosistemi tehdit ettiğini belirten Gazioğlu, bu durumun deniz biyolojisi açısından önemli bir sorun teşkil ettiğini dile getirdi.

Tedbirler alınmalı, denizlerin korunması önemli

Prof. Dr. Gazioğlu, denizlerdeki canlı yaşamını korumak ve oksijen seviyelerini artırmak için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı. Arıtma tesislerinin tam kapasite ile çalışması, akarsuların kontrol altında tutulması ve aşırı avcılığın önlenmesi gibi adımların atılması gerektiğini ifade eden Gazioğlu, bu şekilde denizlerin ve içindeki canlıların korunabileceğini belirtti.