Elde edilen yaklaşık 122 gram solunabilir oksijen, yetişkin bir insana yaklaşık 3 saat bir köpeğe ise yaklaşık 10 saat yetebilecek düzeyde. Bilim insanları oksijen üreten cihazın insanların nefes almasının yanında roket yakıtı yapmak için de kullanılabileceğini söyledi.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Mars'ta bilimsel çalışmalar yürüten Perseverance keşif aracında yapılan deneyde ilk kez Kızıl Gezegen'deyken oksijen üretti. MOXIE isimli cihazla yapılan deney sonucu yaklaşık 122 gram solunabilir oksijen elde edildi.

Üretilen oksijen miktarı yetişkin bir insana 3 saate kadar, bir köpeğe ise 10 saat kadar yetebilir.

İNSAN YAŞAMINA ÖNEMLİ BİR ADIM

ChatGPT'nin ücretsiz versiyonunu kullananlara "sesli konuşma" müjdesi! ChatGPT'nin ücretsiz versiyonunu kullananlara "sesli konuşma" müjdesi!

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, Mars'a ilk kez şubat 2021'de inen keşif aracı, iki yıl boyunca periyodik olarak karbondioksiti dönüştürerek oksijen üreten Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanımı Deneyi (MOXIE) isimli cihazı kullanarak deneyi gerçekleştirdi. Mikro dalga fırın büyüklüğündeki Perseverance'ın söz konusu başarısıyla Mars'ta sürdürülebilir insan yaşamına doğru önemli bir adım atılmış oldu.

Washington'daki NASA Genel Merkezi'nde Uzay Teknolojisi Görev Müdürlüğü (STMD) Teknoloji Uygulama Direktörü Trudy Kortes, "MOXIE gibi yerel kaynakları gelecekteki keşif görevleri için faydalı ürünlere dönüştürebilecek çığır açan bir teknolojiyi desteklemiş olmaktan ötürü gurur duyuyoruz" dedi.

Kortes, "Bu teknolojinin gerçek koşullarda uygulanabilir olduğunu kanıtlayarak, astronotların Kızıl Gezegen'de 'Dünya'daki gibi yaşadığı' geleceğe bir adım daha yaklaşmış olduk" ifadelerini kullandı.

ROKET YAKITI DA ÜRETİLEBİLİR

NASA'nın bilgilerine göre, Mars'ın ince atmosferinin yüzde 95'ini gezegende bol miktarda bulunan karbondioksit oluşturuyor.

MOXIE cihazı 16 deney boyunca az miktarda karbondioksiti hızlandırarak karbondioksitten oksijen atomlarını ayırdı, saflık analizlerini yaptı ve bunları bir kapsül içinde güvenli şekilde depolamayı başardı.

Arta kalan moleküller ise daha sonra karbon monoksit şeklinde uzaya yayıldı. Bilim insanları oksijen çıkarma cihazlarının sadece gelecekte kurulacak insan kolonilerinin nefes alması için değil, aynı zamanda roket yakıtı yapmak için de yararlı olacağını dile getiriyor.

'KRİTİK ÖNEM TAŞIYOR'

NASA'nın yönetici yardımcısı Pamela Melroy ise söz konusu gelişme hakkında yaptığı açıklamada, "Ay ve Mars'taki kaynakları kullanmamızı sağlayacak teknolojiler geliştirmek, uzun vadeli bir Ay varlığı oluşturmak, sağlam bir Ay ekonomisi yaratmak ve Mars'a ilk insan keşif seferini desteklememizi sağlamak açısından kritik önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

İNSAN KOLONİSİ İÇİN HALA BİRÇOK ENGEL VAR

Bu küçük ama önemli adıma rağmen, Mars'ta bir insan kolonisi kurulabilmesinin önünde hâlâ birçok engel bulunuyor. Ortalama sıcaklığı -62 derece olan gezegen, uzay giysisi giymeyen bir insanı dondurarak öldürür. Diğer yandan Kızıl Gezegen'i saran koruyucu ozon tabakası bulunmadığı için uzaydan gelen radyasyon bombardımanı kansere ve aşırı kemik erimesine yol açar.