Tarımsal girdide 55 aydır aralıksız yükseliş Tarımsal girdide 55 aydır aralıksız yükseliş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından (TCMB) nisan ayı verileri yarın saat 14.30'da açıklanacak. Veriler, elektronik Veri Dağıtım Sistemi (EVDS) üzerinden "Aylık Para ve Banka İstatistikleri" başlığı altında "Kur Korumalı Mevduat ve Katılma Hesapları" ile yayımlanacak.

"DDKKM-Gerçek Kişiler", "DDKKM-Tüzel Kişiler", "DDKKM-Toplam" ve "TL KKM" bakiyeleri, ayrı seriler olarak gösterilecek. DDKKM bakiyeleri, dönüşüme konu döviz/altın cinsinden orijinal stok bakiyelerin milyar ABD doları karşılığı olarak; TL KKM bakiyeleri ise milyar TL cinsinden izlenecek. Ayrıntılı veri ve bilgilere "Aylık Para ve Banka İstatistikleri" sayfasından ulaşılabilecek.

Kur korumalı mevduat (KKM) nedir?

Türkiye, Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemiyle 20 Aralık 2021 gecesi tanıştı. Sistemin hayata geçirileceğinin açıklanmasının hemen ardından, Türk lirası döviz kuruna karşı %40 değer kazanmıştı.

Aralık 2021’de yaklaşık 16 liradan 11 liraya düşen dolar bugün 32,25 Türk Lirası. KKM'ye 29.12.2023 tarihli Merkez Bankası kararıyla son veridi. Karara göre, yeni KKM hesabı açılamayacak, mevcut TL dönüşümlü KKM hesapları ise vade sonunda yenilenmeyecek.