Mersin psikolog ve aile terapisi, bireysel veya ailevi sorunlarla başa çıkmak isteyen kişiler için profesyonel destek sunar. Alanında eğitimli ve uzman psikologlarla birlikte özel terapiler sunulur. Her aile ve birey farklı olduğu için yaşanan sorunlar benzer değildir. Hatta bazı zorlukların aşılması zor olduğu için özel destek gerekir. Günümüzde online ve klinik ortamında psikolojik ve duygusal sıkıntıları aşmak için tedaviler uygulanabilir. Bu noktada, terapi süreçleri hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olabilir.

Mersin’de güvenilir psikoterapi kliniği arayanlar, Say Klinik uzman terapistleri ile her zaman yanınızda. Hemen Mersin Psikolog Say Klinik sayfasını ziyaret edebilirsiniz:

İç Mimarlıkta Yenilikçi Konseptler İç Mimarlıkta Yenilikçi Konseptler

https://www.sayklinik.com

Whatsapp Image 2024 03 04 At 17.57.34

Mersin Psikolog

Mersin psikolog, bireylere özel olarak farklı terapiler sunar. Tedavi sürecinde bireysel ve ailevi zorlukları anlama, kabul etme ve çözme yolunda adımlar atılır. Kişiselleştirilmiş terapi yöntemleri, bilimsel ve etkili olduğu için duygu ve davranışları belirli süre içinde dönüştürür. Başta aile terapisi olmak üzere yetişkin ve çocuk bireylere özel de tedavi planları uygulanabilir.

Modern psikoterapi yöntemlerini kullanan psikologlar, etkili sonuçlar elde eder. Söz konusu olan psikolojik tekniklerde bilinçaltı analiz testleri de kullanılır. Kişinin yaşadığı sorunun altında yatan duygu ve düşüncelerin açığa çıkarılmasında etkili bir araçtır. Diğer yandan kişilik analizleri de zihinsel sağlık durumunu ortaya koyan yardımcı araçlardan biridir. Her ikisi de iç ve dış dünya arasındaki ilişkiyi kurmak adına kullanılabilir.

Aile Terapisinde Hangi Yöntemler Uygulanır?

Aile terapisi, tüm fertleri bir bütün olarak ele alır ve davranışları değerlendirir. Ruhsal ve duygusal sorunlara odaklanmasının yanı sıra ilişki ve iletişim değerleri de hedef noktalardan biridir. Aile üyeleri her bir kişi için destektir. Birinin eksikliği ya da olumsuz tutumu, her bir ferdi etkiler. Dolayısıyla sağlıksız bir ev ortamı stres kaynağı da olabilir. Mersin psikolog hizmetlerinden olan aile terapisinde sunulan diğer tedavi yöntemleri de şunlardır:

Bireysel terapi: Yetişkin bireylere özel olarak sunulan bir yöntemdir. Bu tedavinin amacı kişisel gelişimleri ve sorumlulukların yerine getirilmesini desteklemektir. Bununla birlikte yaşanan duygusal zorluklarla baş etmeye yardımcı olmaktır. Bireysel terapi seansları kişiye özel planlandığı için genel bir çözüm sunulamaz. Depresyon, stres, anksiyete, öfke yönetimi ve panik atak gibi bulgular üzerinde durulur.

Çocuk ve ergen terapisi: Çocuk ve ergen bireyler için oluşturulan özel terapi seanslarını kapsar. Bu tedavide duygusal, davranışsal ve akademik sorunlar konu alınır. Okuldaki zorluklar çoğu çocuğun kendi ve aile içindeki davranışlarına yansıyabilir. Aynı zamanda akran ve öğretmen gibi okul çevresindeki kişilerle uyum sağlamayabilir. Ergenlik döneminde ise arkadaşlık ve aile ilişkileri çatışma halinde olabilir. Bu noktada profesyonel destek sunan uzman terapist, tüm sorunların iyileştirilmesini sağlar.

Çift terapisi: Evlilik, nişanlılık gibi romantik ilişkilerde yaşanan sorunlara odaklanır. Genelde sadakat problemleri, iletişim eksiklikleri, empati yoksunluğu gibi konular ele alınır. Terapinin sonucunda partnerler arasındaki ilişkiler güçlendirilir. Sağlıklı ve mutlu bir evlilik için gerekli olan değerler, seanslarda terapist tarafından kazandırılır.

Say Klinik Hizmetleri

Alanında uzman olan psikologlarla profesyonel destek sunan Say Klinik, birçok hizmet sunar. Bireylerin, çiftlerin ve ailelerin yaşadıkları psikolojik ve duygusal zorluklara odaklanır. Bu özel klinikte sunulan psikolojik hizmetler şunlardır:

Psikoterapi: Kişinin duygusal ve ruhsal sıkıntılarını çözmek için uygulanan bir yöntemdir. Bireyin yaşamını ve kendini etkileyen semptomların ortadan kaldırılması hedeflenir. Bu süreçte farkındalık kazandırmak önemli amaçlardan bir diğeridir. Genelde seanslar konuşarak geçer. Bireyin, sorununun farkında olmasını ve bunu iyiye dönüştürme kabiliyeti sağlanır.

Aile danışmanlığı: Aile danışmanlığı kapsamında birçok terapi vardır. Çocuk ve eğitim odaklı yaşanan sorunlara odaklı tedavi uygulanır. Bununla birlikte partnerler arasında yaşanan gerginlik, huzursuzluk ve anlaşmazlığın kökenine inilir. Öfke krizleri, iletişim bozuklukları ve çocuğun yaşadığı sorunlar da farklı farklı ele alınır. İsteğe göre bireysel ya da grup terapileri uygulanır.

Konuşma terapisi: İletişim sorunları sadece davranışsal ve psikolojik olarak ortaya çıkmaz. Aynı zamanda pek çok sorundan meydana gelen konuşma bozuklukları da bireyin günlük yaşamındaki iletişimini etkiler. Mersin psikolog, yaşanan bu sıkıntıların kaynağını araştırır ve uygun terapiyi sunar. Bu süreçte kişinin özgüvenini de kazanması mümkün olur. Uygulanan egzersizlerle oldukça faydalı sonuçlar alınır.

Kurumsal danışmanlık: İş yerlerinde yaşanan sorunlar ve çalışma verimliliğini etkileyen olumsuz sorunlara odaklanır. Lider ve çalışanların ruh ve psikolojik sağlığını destekleyen çalışmalar yapılır. Grup terapisi olarak uygulanan kurumsal danışmanlık, takım ruhunu yükselttiği için şirketin başarısını artırır. Özellikle de iş yerlerinde çok fazla yaşanan stres yönetimi sorunları için stratejik teknikler öğrenilir. Liderlik ve yönetim becerilerinin geliştirilmesinde de etkili olan bu terapi, diğerlerinden daha farklıdır.

Madde bağımlılığı terapisi: Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı maddelere bağımlı olan bireylere yönelik oluşturulan bir tedavidir. Kişinin yaşamını, davranışını, sosyal çevresini etkileyen maddeler tehlikeli bir hal alabilir. Bireysel ya da grup terapisi etkilidir. Bu tedavi sürecinde bilişsel davranış terapisi ve motivasyonel röportaj terapisi de uygulanabilir. Aile ve çevreden alınan destek de bu seanslarda önemli faktörlerdendir.

Aile Danışmanlığı ve Psikoloji Alanında Uzman: Durmuş Ali Yılmaz

Durmuş Ali Yılmaz, 1974 yılında Mersin'de doğmuş ve eğitim hayatını da burada tamamlamış bir psikologdur. Anadolu Üniversitesi'nde lisans eğitimini, Adnan Menderes Üniversitesi'nde Bilişsel Davranış Terapisi ve Aile Danışmanlığı alanlarında eğitimlerini tamamlamıştır. Klinik Psikoloji üzerine doktora yapmış olan uzman psikolog, aynı zamanda yazı karakteri analizi, resim analizi ve bilinçaltı analizi üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Kariyerine Mersin Üniversitesi'nde Engelsiz Yaşam biriminin kurulmasına öncülük ederek başlamış, birim koordinatörlüğünü üstlenmiştir. Zaman yönetimi ve etkili planlama konularında eğitimler almıştır. Eğitim danışmanlığı yaparak öğrencilerin okuduklarını anlamalarına ve sınavlarda zamanlarını daha etkili kullanmalarına yardımcı olmuştur.

Ayrıca TSE TS EN ISO 9001/9002 Kalite Yönetim Sistemleri üzerine eğitimler almış ve kurumlara danışmanlık hizmetleri sunmaya başlamıştır. Özellikle eğitimin önemine vurgu yaparak farklı şehirlerdeki okullarda seminerlere katılmıştır.  Aile ve aile kavramları konularında konuşmacı olarak yer almış ve halen aktif olarak bu görevine devam etmektedir.

Aile içi iletişimin ve kaliteli zaman geçirmenin önemine dikkat çeken Durmuş Ali Yılmaz, aile danışmanlığı hizmeti vermeye başlamıştır. Diğer yandan çiftler arasında ilişkinin güçlendirilmesi adına çift terapisi hizmetleri sunmaktadır. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapmanın yanı sıra Mersin ve Adana'daki kariyer polikliniklerinde de danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.