Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bugün TBMM'de Grup Toplantısı'nda konuştu. 

Avrupa Parlamentosu seçimlerine değinen Bahçeli, oluşan yeni yapının AB-Türkiye ilişkileri açısından neler doğuracağının önemli olduğunu belirterek şunları kaydetti:

CHP Lideri Özgür Özel'den CB Erdoğan ile görüşmesine ilişkin açıklama CHP Lideri Özgür Özel'den CB Erdoğan ile görüşmesine ilişkin açıklama

"Avrupa Parlamentosu’nun bir vicdan, adalet ve insani muhasebe yapması mecburiyettir"

"Türkiye-AB arasındaki ilişkilerin istikrarlı, iyi niyetli ve önyargılardan uzak şekilde ilerlemediği ortadadır. Kaldı ki, Avrupa Parlamentosu’nun son yıllarda Türkiye’ye subjektif bakışı, özellikle terörle mücadeleye sakat yaklaşımı fazla söze yer ve gerek bırakmamaktadır. Uluslararası barış, huzur, istikrar ve güvenliği sağlamakla görevli kurum ve kurullar iflas etmiştir. Geldiğimiz bu aşamada Avrupa Birliği’nin ve yeniden seçimi yapılan Avrupa Parlamentosu’nun bir vicdan, adalet ve insani muhasebe yapması mecburiyettir.

"Düzensiz göçün beli kırılmalı, Geri Kabul Anlaşması sonlandırılmalı"

Göç ve sığınmacı akını yalnızca Türkiye’nin değil, çağımızın ve tüm dünyanın en çarpıcı, en yakıcı sorunlarından birisidir. Demografik istiklalimizi, demografik istikbalimizi zedeleyecek tehlikeli akımlara karşıyız; nüfus dengemizi, milli yapımızı, bu coğrafyadaki varlığımızı melezleştirecek insan akınlarının sonuna kadar karşısındayız. Ülkemizde geçici koruma statüsüyle bulunan Suriyeli sığınmacıların gönüllü, güvenli ve onurlu geri dönüşleri kademe kademe sağlanmalı, düzensiz göçün beli kırılmalı, Geri Kabul Anlaşması sonlandırılmalıdır. MHP’nin bu mühim konuya bakışı milletimizin bakışıyla bir ve aynıdır. Ayrıca MHP Avrupa Birliği’yle inişli çıkışlı üyelik sürecine kategorik bir reddiye içinde değildir. Ankara’yı Brüksel’in kapı kulu haline getirmeyen bir üyelik statüsüne itirazımız elbette olmaz, olamaz."

Suriye'nin kuzeydoğusunda yapılması planlanan ve ağustos ayına ertelenen seçimlere ilişkin de konuşan Bahçeli şöyle devam etti:

"Türk milletinden öç almak için kuyruğa giren yerli ve yabancı mihraklar kampanyalarını hızlandırmışlardır"

"Bir yanda MHP ve Cumhur İttifakı'na sistematik saldırılar icra edilirken diğer yanda emperyalizmin kanlı gündemi bölücü terör örgütü eliyle temsil ve teşhir edilmektedir. Bir yanda MHP ve Cumhur İttifakı'nın stratejik olarak oyalanması, abuk sabuk siyasi hukuki meselelerle yerinde sayması amaçlanırken diğer yanda güney sınırlarımızda terör devletinin taşları döşenmektedir. Türk milletinden öç almak için kuyruğa giren yerli ve yabancı mihraklar şirret kampanyalarını şu günlerde iyiden iyiye hızlandırmışlardır. Asıl hedef Türkiye'mizdir. Daha vahimi ise devletle millet arasındaki güven bağlarının kopuşuna hizmetle birlikte nihai aşamada doğal veya doğacak şikayetlerin birbirlerine eklemlenmesini kışkırtıp devlete ve hükümete karşı toplumsal bir direnişin gerekçesini oluşturmaktır. CHP, bu pis senaryonun alt yüklenicisi, yerli figüranıdır. DEM derseniz devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü dinamitlemek için hazırda bekleyen bölücü fitnedir.

"Suriye Arap Cumhuriyeti'nin bölünmesine, dağılmasına kesinlikle karşıyız"

ABD, Suriye'de sonuçları çok vahim olacak bir oyun kurmaktadır. ABD, Suriye'nin kuzeydoğusunda bölücü terör örgütüne seçim yaptırmak, özerkliğin temelini inşa etmek için zaman kollamaktadır. Bu olacak şey değildir. Bu kanunsuz ve korsan seçimlerin yapılması için ağustos ayının işaret edilmesi yanlış üstüne yanlış, skandal üstüne skandaldır. Bölücü terör örgütünün ABD desteği ile yapmayı duyurduğu sözde seçimler gündemden tamamen çıkarılmalı, bir daha da tartışma konusu dahi yapılmamalıdır. Suriye Arap Cumhuriyeti'nin bölünmesine, dağılmasına kesinlikle karşıyız. Suriye Arap Cumhuriyeti'nin toprakları üzerinde ameliyata girişmek için demokratik manevralar yapmak Türkiye için haklı operasyon nedenidir. Böylesi bir ihanete seyirci kalmak Türk vatanını felakete sürüklemekle eş değerdir. Suriye'nin veya Irak'ı güvenliği Türkiye'nin güvenliğidir. Dişimizi, yumruğumuzu sıkıyoruz. Her mücadeleye hazır olduğumuzu azimle ilan ediyoruz."
 

Editör: Hümeyra Kaya