Haber: Hümeyra Kaya

İşgalci İsrail ordusu Gazze'de hava saldırılarına devam ediyor. Filistin'deki zulüm devam ederken Milli Görüş Lideri, Saadet Partisi Merhum Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın 20 Mart 1988'te Filistinlilerle Dayanışma Mitingi'nin yeniden gündemde tutulması gerekiyor. 

MHP'li Semih Yalçın açıkladı: Saffet Sancaklı’nın partiden istifası istendi MHP'li Semih Yalçın açıkladı: Saffet Sancaklı’nın partiden istifası istendi
  • Prof. Dr. Necmettin Erbakan, 1988'te bugün gelinecek tablonun resmini çizmişti. 

Erbakan konuşmasında ABD'nin İsrail'e desteğini vurgulayarak şunları dile getirmişti: 

  • Yeryüzündeki ülkelerin ve insanlığın haline bir bakınız. Kendilerine büyük ülke adı verenler zulmün sadece destekçisidirler. İşte Amerika! Görüyorsunuz ki bütün silahıyla, parasıyla, her şeyiyle İsrail'in vahşetinin destekçisi olmaktadır, aynı şekilde Batı ülkeleri de İsrail'din bu zulmüne karşı isteseler en kısa zamanda  bu zulmü durdurabilirler ama tamamen seyircidirler. Bugün milletimizi parçaladılar, bizi bu hale getirdiler, her tarafı bu büyük zulümler kapladı. O ABD ki biz Kıbrıs Savaşı'nı yapıp oradaki kardeşlerimizi kurtardıktan sonra bize karşı ambargo uyguladı halbuki İsrail ne kadar büyük katliam yaparsa ona daha fazla silah yardımında bulunuyor. O Amerika ki iş Müslüman Libya'ya gelince kırk türlü bahane uydurarak masum insanları gelip bombalamıştı, İsrail'deki caniler karşısında sadece onlara yardımcı oluyor. Bütün bu davranışlarıyla İsrail'in teşvikçisidirler, destekçisidirler ve buradaki katliamların aynı şekilde sorumlusudurlar. Diğer yandan bu zulüm Dünya'nın neresinde olursa olsun biz zalimlerin karşısında olmaya mecburduk ama kaldı ki bu zulüm Filistin'de olmakta Kudüs'te olmakta Mescid-i Aksa'da olmakta. Elhamdülillah Müslümanız bundan dolayıdır ki her Müslüman gibi Mescid-i Aksa'nın, Kudüs'ün nasıl mukaddes bir yer olduğunu biliyoruz. Kabe-i Muazzama, Medine-i Münevvere ondan sonra da Mescid-i Aksa gelir. 

Erbakan bugün AK Parti iktidarının olduğu gibi o zamanda Özal iktidarının İsrail'e karşı sesini çıkarmamasına şu sözlerle tepki göstermişti:

  • Siz bu kadar büyük katliam yapılırken "Şimdi bunu yapmanın sırası mıydı?" diye bir yumuşak ifade kullanırsanız bu katliamı teşvik etmiş olursunuz. İşte biz bugünkü siyasi iktidardan bu davranışını milletimiz adına yadırgıyoruz tenkit ediyoruz, bu milletin siyasi iktidarı böyle olamaz bu katliama destekçi olmayın diye haykırıyoruz. 

Erbakan son olarak cümlelerini Kudüs'ün özgürlüğe kavuşması sözü ile bitirmişti:

  • Milletimizin, saadet ve selameti için; Mescid-i Aksa'nın Kudüs'ün Filistin'in zulümlerden kurtarılması için bütün gücümüzle çalışacağımıza söz veriyoruz. Zafer inananlarındır ve zafer yakındır.