TBMM'de partisinin grup toplantısında konuşan İyi Parti Genel Başkanı Dervişoğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan tasarruf tedbirleri ve hazırlanan vergi paketlerini eleştirdi.

Dervişoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek için "vergimatik Şimşek" ifadelerini kullandı. Açıklanan paketlerden ne çıkacağının belli olmadığını ifade eden Dervişoğlu şöyle konuştu:

Sinan Ateş Suikastı Davası'nda mütalaa açıklanacak Sinan Ateş Suikastı Davası'nda mütalaa açıklanacak

Vergi düzenlemesi tepkisi

-Ekonomiye güven yerine ışıltı veren Nebati’den daha kötü bir dönem olamaz diye kendimizi avuturken de Cumhuriyet Türkiyesi’nin bakanı değil uluslararası para baronlarının mümessili gibi çalışan Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, vergimatik Mehmet geldi. Çünkü gelen o kadar kötü, milletimize karşı da o kadar acımasız ki o ışıltılı gözlerin sahibi Nureddin Nebati’yi anacağımız, saray damadına üzüleceğimiz aklımızdan bile geçmezdi. Sayın Şimşek sağolsun daha tasarruf tedbirleri genelgesinin mürekkebi bile kurumadan jet hızıyla vergi cebirleri genelgesine geçmeye karar verdi.

-Malum Londra ve Ankara arasında jetle uçmayı pek sever kendileri. Ancak Sayın Bakanın tıpkı diğer icraatlarında ve paketlerinde olduğu gibi bu yenisinden de ne çıkacağı belli değil. Adeta milli piyango gibi. Daha ziyade gayrimilli piyango.

Yurt dışı çıkış harcı

-150 TL olan ilgili harç tutarı 3 bin 000 TL'ye yani 20 katına çıkarılmak istenmektedir. Böylece devletin kasasına da 12,5 milyar TL ek gelir oluşturulacağı iddia edilmektedir. Eğer bu olmazsa da 1.500 TL ye çıkarılmak istenmektedir. Yurt dışına çıkış harcını, neredeyse yurt dışına gidiş-geliş uçak biletine eş değer hale getiren bu düzenleme ile, elde edileceği varsayılan 12,5 milyar TL nerede kullanılacak? Emekliye, işsizlere yani milletimize mi harcanacak, yoksa doymak bilmeyen yandaşlarınıza mı dağıtılacak? Ülkedeki kaçaklara destek fonuna mı dönüşecek?