TÜİK duyurdu: Mayıs'ta yabancılara 2 bin 64 konut satıldı TÜİK duyurdu: Mayıs'ta yabancılara 2 bin 64 konut satıldı

DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu, Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik operasyonlar sonrası hazırlanan MASAK raporunda ortaya çıkan kara para aklama faaliyetleriyle ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e soru önergesi verdi. Yeneroğlu, “Son 4 yılda anormal para hareketleri olan Ayhan Bora Kaplan ve şirketleri neden daha önce denetlenmemiştir?” sorusunu yöneltti.

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne yönelik operasyonlar ve Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporunda ortaya çıkan kara para aklama faaliyetleri hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e soru önergesi verdi. Yeneroğlu, "Son 4 yılda anormal para hareketleri olan Ayhan Bora Kaplan ve şirketleri neden daha önce denetlenmemiştir?" diye sordu.

MASAK RAPORU VE HALKBANK İDDİALARI

MASAK raporunda, Ayhan Bora Kaplan liderliğindeki suç örgütünün mal varlığı, hesap hareketleri ve kara para aklamak için kullandığı 50 şirketin detaylı bir şekilde incelendiği belirtildi. Raporda, Ayhan Bora Kaplan ve yakın akrabalarına ait pek çok şirkete Halkbank tarafından en az 550 milyon TL'nin üzerinde kredi verildiği tespit edildi. Kaplan ve yakınlarının bu kredilerle yasa dışı kazançlarını akladıkları iddiaları kamuoyuna yansırken, bu haberlere erişim engeli getirildi.

HALKBANK’IN TEMİNATSIZ KREDİ İDDİALARI

Yeneroğlu, Halkbank’ın MASAK raporu öncesinde teminatsız kredi kullandırmadığını belirttiği açıklamalarının raporla yalanlandığını ifade etti. Yeneroğlu, Bakan Şimşek’e şu soruları yöneltti:

Denetleme Görevi: “Denetleme görevini yerine getirmeyen sorumlular hakkında Bakanlığınız bir inceleme başlatmış mıdır?”

Kara Para Aklama: “MASAK Raporu kapsamında Ayhan Bora Kaplan suç örgütü kaç şirket üzerinden kara para aklamıştır? Bu şirketler aracılığıyla aklanan toplam para miktarı ne kadardır? Bu paraların kaynakları konusunda herhangi bir tespit yapılmış mıdır? Yapılmış ise ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmuş mudur?”

SGK Kayıtları: “MASAK, 2020 yılı itibariyle SGK kayıtlarında ‘garson’ olarak kayıtlı olan ve son 4 yılda anormal para hareketleri olan Ayhan Bora Kaplan ve kara para aklayan şirketleri söz konusu soruşturma öncesinde neden denetlememiştir? Bu konuda denetleme görevini yerine getirmeyen sorumlular hakkında Bakanlığınız tarafından bir inceleme başlatılmış mıdır?”

BDDK İncelemesi: “Halkbank tarafından suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan ve yakınlarına ait şirketlere kredi verilmiş midir? Verildiyse toplamda ne kadar kredi kullandırılmıştır? MASAK Raporunda da belirtildiği üzere teminatsız kredi kullandırılmış mıdır? MASAK Raporu doğrultusunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Halkbank hakkında herhangi bir inceleme başlatmış mıdır? Başlatmış ise hangi sonuçlara ulaşmıştır? Bu suç örgütü lideri ve yakınlarına ait şirketlere başka bankalardan kredi verilmiş midir? Verilmişse hangi bankalar tarafından verilmiştir? Bu kredilerin meblağları ne kadardır? Halkbank veya başka bankalar tarafından verilen kredilerde sorumluluğu olanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmuş mudur?”

Yeneroğlu, bu konunun aydınlatılması için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın detayları kamuoyuyla paylaşması gerektiğini belirtti.

Editör: Yunus Tutkun