Ticaret Bakanlığı,  2 Mayıs 2024'te işgalci İsrail ile ticareti durduğunu açıklamıştı. Bakanlıktan 2 Mayıs 2024'te yapılan açıklamada "İsrail'le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulmuştur." ifadelerine yer verilmişti. 

Ticaret Bakanlığı'nın kararına rağmen işgalci İsrail ile ticaretin devam ettiğini gösteren bir durum ortaya çıktı. 
10 Haziran 2024 'te İstanbul merkezli Milestone Denizcilik’in işletmesinde bulunan ve işgalci İsrail'e demir taşıyan Yaf Horizon  adlı genel kargo gemisinde İsrail’in Kiryot bölgesindeki tersaneler limanına bağlı olduğu sırada bir yangın çıktı.

İstanbul merkezli Milestone Denizcilik’in işletmesinde bulunan, demir yüklü Yaf Horizon adlı genel kargo gemisinde İsrail’in Kiryot bölgesindeki tersaneler limanına bağlı olduğu sırada bir yangın çıktı.

Konuya ilişkin TV5'te 4. Güç'te konuşan TV5 Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Yılmaz şunları dile getirdi: 

Bir ticaret meselesi, 7 Ekim'den bu yana yaşanan bir süreç. 10 Haziran'da bir yük gemisi Yaf Horizon işgalci İsrail'in limanında yandı. Biz "ticareti durdurduk" dediğimizde tarihler 4 Mayıs'ı gösteriyordu. 4 Mayıs'ta "ticareti durdurduk" dedik 10 Haziran 2024'te Yaf Horizon isimli gemi Marine Traffic'in haberine göre Milestone Gemi İşletmeciliği'ne ait olan geminin Hayfa Limanı'na demir/çelik taşıdığı yazıyor. Bu gemi yandı. Bu gemiyi İran'ın vurduğuna dair iddialarda gündemde. Peki kim bu Milestone Gemi İşletmeciliği? Merkezi İstanbul/Tuzla'da olan bir Türkiye firması. Bu gemiler nereye gidiyor? 24 Haziran 2024 tarihinde Türkiye'den İsrail'e gitmekte olan gemiler... Kalkış ve varış yerlerine dikkat etmenizi istiyorum: Blue Capramar'ın kalkışı Fethiye, varışı Hayfa, Admıral Mars'ın kalkışı Körfez varışı Aşdod. Çok içten ve samimi bir soru sormak istiyoruz: Gerçekten İsrail ile ticareti kestik mi? Yoksa kamuoyu yanıltılıyor mu? Eğer ticareti gerçekten kestiysek bu gemilerin anlamı ne? Biz ticareti kestiysek bu fotoğraflar ve rotalar nasıl ortaya çıktı?

UKOME yarın toplanıyor: İstanbul'da toplu ulaşıma zam yolda UKOME yarın toplanıyor: İstanbul'da toplu ulaşıma zam yolda

Bu Gemiler Ne Taşıyor