Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerin ardından depremzedelere verilen kira desteğinin, AFAD tarafından depremzedelere gönderilen bir SMS (kısa mesaj) yoluyla sona erdiği bildirildi. 

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, depremzedelerin evlerinin bir buçuk sene içinde teslim edileceğinin söylendiği bir dönemde yardımların kesilmesini eleştirdi.

MHP'den Sinan Ateş açıklaması: 2028 seçimleri için aleyhimizde algı çalışmalarına hız verilmiştir MHP'den Sinan Ateş açıklaması: 2028 seçimleri için aleyhimizde algı çalışmalarına hız verilmiştir

Çalışkan, SMS yoluyla yapılan duyurunun yanlış bir zamanda yapıldığını ifade ederek,

"Vatandaş hala perişan, konutlar teslim edilmedi ama yardım kesiliyor. Utana sıkıla yapılan işler ne hikmetse gece yarısı duyuruluyor! Sabahı bekleseydiniz!" diyerek tepkisini dile getirdi.

KİRA DESTEĞİNİN KESİLMESİYLE YENİ BİR KRİZ BAŞLADI

Deprem bölgelerinde inşaatı devam eden kalıcı konutların yapımının en az bir yıl daha sürmesi bekleniyor. Bu nedenle AFAD'ın aldığı bu kararla binlerce insan büyük bir mağduriyetle karşı karşıya bırakılmaktadır. Evleri ve işyerleri yıkılıp işsiz kalan depremzedelerin, kira desteğinin de kesilmesiyle birlikte daha da zor bir sürece girecekleri ve toplumda geri dönüşü mümkün olmayan yaraların açılmasına neden olacağı ifade ediliyor.

Editör: Hümeyra Kaya