Yeni paket geliyor: Anneye bir yıl doğum izni, maaşta iyileştirme, kreş ya da kira desteği Yeni paket geliyor: Anneye bir yıl doğum izni, maaşta iyileştirme, kreş ya da kira desteği

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü, 2024 yılı hububat satış fiyatlarını; ton başına makarnalık buğdayda 10 bin TL, ekmeklik buğdayda 9 bin 250 TL ve arpada 7 bin 250 TL olarak belirledi.

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan hukubat satış fiyatlarına ilişkin açıklama yaptı. 

TV5'e konuşan Çalışkan Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan hukubat satış fiyatlarına ilişkin "Taban fiyatlarının Sn. Cumhurbaşkanı tarafından değil de Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanması ayrıca bu açıklamanın mesai saatleri içerisinde değil de gece yarısı yapılması yüz kızartıcı bir suç işlendiğinin belgesidir. Açıklanan rakam piyasanın üzerinde olması gerekirken piyasanın altında belirlenmiştir, böylece çiftçi tüccara teslim edilmiştir. Dünya'da salgın ve küresel ısınma ile beraber gıdanın ne kadar önemli olduğu ortadayken böyle bir açıklamanın tek bir mantığı vardır: Türkiye'de tarım bitirilmek ve köyler boşaltılmak istenmektedir. Belli ki bu kararı alanların hayatın gerçekliği ile hiçbir bağları yok. Bu kararı alanlar bilmeli ki Türkiye'de enflasyon en fazla gıdada yaşanırken taban fiyatlarına en düşük hububata verilmesi çok manidar. Belli ki hükümet halktan kopuk. Hükümet önümüzde 4 yıl süreyle seçim olmadığından halkın kendisine hiçbir şekilde hesap soramayacağınız zannederek böyle başı boş davranıyor. Bunun asla kabul edilemez olduğunu bilmeleri gerekir. Bugün Kurban Bayramı'na yaklaştığımız şu günlerde biz kırmızı et kilosu 600 TL olduğu halde biz hala Uruguay'dan canlı hayvan ithal ediyorsak, İskenderun Limanı gemi ile hayvan taşımışsa ve çiftçimiz bu yüksek fiyata rağmen üretim yapmayı düşünmüyorsa yöneticilerin takkeyi ellerine alıp düşünmeleri gerekir. Bir taraftan tarım arazileri imara açılıyor bir taraftan köyler boşaltılıyor bir taraftan da çiftçimiz tüccara teslim ediliyor. Bir icraatta 20 hata olur mu? İşte bariz göstergesidir. Bir taraftan da sınır bölgesi Hatay'da çiftçilerin tarlalarına girilmesine engel olunuyor. Her gün izin alması isteniyor. Gizli bir plan, gizli bir el devrede: Köyleri boşaltmak insanları göçe zorlamak istiyor. Çiftçi teşvik beklerken alın terinin karşılığını bile alamıyor. Bugün piyasa şartlarından daha az taban fiyatı açıklamanın hiçbir rasyonel tarafı yoktur." açıklamasını yaptı.