İsrail ve Filistinli grup arasındaki gerilim devam ederken İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Gazze'de Hamas'a yönelik hava saldırıları sadece bir başlangıç” dedi.

Hamas ile terör örgütü IŞİD'in zulmünün aynı olduğunu söyleyen Netanyahu, militanların hala İsrail’de olduğunu belirterek “Elleri bağlı çocuklar aileleri ile birlikte idam edildi. Genç kadın ve erkekler arkadan vurularak infaz edildi. Diğer dehşetleri burada anlatmayacağım” dedi.

“Savaş istediler, savaş alacaklar”

“Biz Hamas’ın kim olduğunu her zaman biliyorduk. Artık tüm dünya biliyor. Hamas, IŞİD’dir. Ve dünyanın IŞİD’i yendiği gibi biz de onu yeneceğiz. Bu aşağılık düşman savaş istedi ve savaş alacak” diye devam eden Netanyahu, Gazze’de esir tutulan İsrailliler için her şeyi yapacaklarını dile getirdi.

Parlamentoya çağrı

İsrail Başbakanı, parlamentoya çağrıda bulunarak geniş bir koalisyon hükümeti kurulması gerektiğini işaret etti.

İsrail ve Filistin arasında yaşananlar

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” isimli kapsamlı saldırı başlattığını açıklamıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, silahlı gruplar bölgedeki yerleşim yerlerine girmişti.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Karşılıklı saldırılarda 2 bin 500’den fazla kişi hayatını kaybederken binlerce kişi de yaralanmıştı.

Kara harekatı iddiası

BM'den 'iklim krizi' tepkisi: Dünyanın küresel ısınmayla mücadelesindeki kararlılık azalıyor BM'den 'iklim krizi' tepkisi: Dünyanın küresel ısınmayla mücadelesindeki kararlılık azalıyor

Netanyahu’nun, ABD Başkanı Joe Biden’a, Gazze’ye kara harekatı başlatmaktan başka seçenekleri olmadığını söylediği öne sürülmüştü. İddiaya göre Biden da, Gazze’ye kara harekatı yapılmaması konusunda Netanyahu’yu ikna etmeye çalışmadı.