Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, geçmiş seçimlerle mukayese edildiğinde yoğunluğun büyük olmadığını belirterek otobüs bileti fiyatları hakkında bilgi verdi.

Türkiye'de 61 milyondan fazla seçmen, 31 Mart'ta gerçekleştirilecek seçimlerde yerel yöneticilerini belirlemek üzere sandığa gidecek. 
Kayıtlı oldukları yerleşim yerinden uzakta yaşayıp memleketlerine oy kullanmaya gidecek vatandaşlar Bayrampaşa 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda hareketliliğe sebep oldu. Aynı zamanda Ramazan Bayramı'nın yaklaşması dolayısıyla bazı yolcular oy kullandıktan sonra bayram tatilini de memleketlerinde geçireceklerini aktardı.

Şehirlerarası otobüs seferlerinde oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilebilmesi için birçok firmanın sefer sayılarını artırdığı öğrenildi. 
Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, yoğunluk ve yolcu doluluk oranlarını değerlendirerek bilet fiyatları hakkında bilgi verdi.

'HAREKETLİLİK DÜN BAŞLADI'

Seçimin hemen arkasından bayram geldiği için yolcuların ikiye bölünmüş durumda olduğunu söyleyen Yıldırım, "Geçmiş seçimlere kıyasla çok fazla hareket olmadığını görüyoruz ama yine de otobüsler doldu, ek seferler yapılmaya devam ediliyor." dedi.

Ek seferlerin yapılmaya devam ettiğini belirten Yıldırım, "Ulaştırma Bakanlığı bayram süresince turizm araçlarının da şehirlerarası tarifeli seferlerde kullanılması için geçici bir düzenleme yaptı. Turizm araçları da ek seferlerde kullanılabilecek. Çok rahat söyleyebiliriz, şu anda otogarda hareket başlamış durumda, bu dünden başladı, yarın da devam edecek. Kısa mesafelerde Pazar günü de bir hareket olacak. Esas hareket bayramda olacak gibi duruyor. Daha çok doğu bölgelerine, Anadolu'ya, Karadeniz'e büyük bir hareket var seçimle ilgili." diye konuştu.

'FİYATLAR UÇAK BİLETLERİNE EŞDEĞER'

TBMM, 23 Nisan gündemi ile toplanacak! İşte TBMM'de bu hafta TBMM, 23 Nisan gündemi ile toplanacak! İşte TBMM'de bu hafta

Geçmiş seçimlere göre daha az hareketlilik olmasında bilet fiyatlarının belirleyici olduğunu söyleyen Yıldırım, "Akaryakıt fiyatlarındaki artışlar, maliyetler. İstanbul'dan Trabzon şu anda 1300-1400 lira, uçak fiyatına eşdeğer durumda. Ulaştırma Bakanlığı'na bizler 4 ayda bir fiyat onaylatıyoruz, daha doğrusu uygulayacağımız fiyatları bildiriyoruz." dedi.

'BAYRAMDA YÜZDE 20 İLA 30 ZAM VAR'

Ulaştırma Bakanlığı'nın 4 ay süreyle bu fiyatları yüzde 30 indirim yapma hakkıyla aldığını belirten Yıldırım, "Firmalarımız yüzde 30'un üzerinde indirim yapıyorlardı, geçtiğimiz hafta, daha öncesi ve Ramazan içerisinde, yüz de 50'ye yakın indirim yapanlar vardı. Normal fiyata geri döndüklerinde yüzde 100 gibi görünüyor ama öyle bir zam yok. Ancak, bayram süresi içinde yüzde 20 ila 30 arasında bir zam var. Çünkü akaryakıt ve maliyet durmadan artıyor." ifadelerini kullandı.