Gittikçe büyüyen ekonomik kriz ve 4 milyar dolarlık mali açık nedeniyle Pakistan bakanlar kurulu tepki çeken bir karara imza attı.

Erdoğan Putin'in davetlisi olarak Rusya'ya gitti Erdoğan Putin'in davetlisi olarak Rusya'ya gitti

Pakistan’da bakanlar kurulu, 4 milyar dolarlık finansal açığın kapatılması için devlet varlıklarının yabancı ülkelere acil satılmasına ilişkin kararı onayladı. Üstelik satış işlemlerinin hızlandırılması için bu süreçteki tüm prosedürlerin kaldırılmasına ilişkin karar da kabul edildi.

Pakistan halkının varlıklarının jet hızıyla yabancılara satılmasına Pakistan adalet hareketi lideri ve bir önceki başbakan İmran han sert tepki gösterdi.

İmran han bu kararın ülkeyi iflasa uğratacağını ve Pakistan'ın on yıllardır biriktirdiği varlıklarının bu satışlarla Batı'nın malı haline geleceğini belirtti.

İmran han krizin satışlarla aşılamayacağını belirtti. Hükümetin ya ciddi bir ekonomi planı hazırlaması gerektiğini ya da görevi bırakmasını istedi.

Bilindiği üzere Pakistan bundan önce de IMF'nin kapısını çalmıştı. Pakistan bir takım taahütler karşısında IMF'den 1 milyar 117 milyon dolar kredi almıştı.

Pakistan gibi yeraltı zenginliğe ve dinamik nüfusa sahip bir ülkenin IMF’ye muhtaç duruma düşmesi de tepki çekmişti.