2015'te iktidara gelen milliyetçi Hukuk ve Adalet Partisi, üçüncü dönemde de Polonya'yı yönetmek istiyor. Seçimleri kazandığı takdirde, daha önce görülmemiş bir başarıya imza atmış olacak. Ancak hükümet, görev döneminde Avrupa Birliği ile hukukun üstünlüğü konusundaki sicili ve demokratik gerileme nedeniyle sert tartışmalara girdi.

Polonya'nın en güçlü siyasetçisi olan lider Jaroslaw Kaczynski parti kongresinde, Rusya'nın komşu Ukrayna'yı geniş çaplı işgalinin gölgesinde yaşayan ülke için sosyal ve askeri alanlarda ek harcama vaatlerinde bulundu.
Hükümet; kalabalık ailelere, emeklilere, kendi seçmen kitlesine ve silah alımına yönelik harcamalarla devlet bütçesi açığını halihazırda büyük ölçüde arttırmış durumda.

MUHALEFET AB'YE GÖZ KIRPIYOR
Ana muhalefetteki Sivil Koalisyon Partisi de programının ilkelerini ortaya koyarak dış ve iç politikadaki olumsuz eğilimleri tersine çevirme, Brüksel ile arayı düzeltme ve hukukun üstünlüğü anlaşmazlığı nedeniyle AB tarafından dondurulan fonları güvence altına alma sözü verdi.

Eski bir başbakan ve AB'nin eski üst düzey isimlerinden olan parti lideri Donald Tusk da devlet medyasını ve kültürel faaliyetleri mevcut kısıtlamalardan ve "sansürden" kurtarma sözü verdi.

İşgalci İsrail, Batı Şeria'da 60 Filistinliyi gözaltına aldı İşgalci İsrail, Batı Şeria'da 60 Filistinliyi gözaltına aldı


"İKTİDARIN MUHTEMEL ORTAĞI RAHATSIZ EDİCİ"
Polonya'nın önümüzdeki dört yılını şekillendirecek olan seçimlere beş hafta kala, kamuoyu yoklamaları Hukuk ve Adalet'in en fazla oyu alabileceğini, ancak parlamentodaki mevcut dar kontrolünü sürdürmek için bunun yeterli olmayacağını gösteriyor.

Associated Press'te yer alan habere göre, iktidarın en olası ortağının, kendileri için rahatsız edici olsa da aşırı sağcı Konfederasyon Partisi olacağı ileri sürülüyor.