Muayene için MHRS’den randevu almak imkansız. On binlerce vatandaş mağduriyet yaşarken, bazıları “herhalde ölmemizi bekliyorlar böylece sorun kökten hallolacak” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Cildiye, göz, kulak burun boğaz… Poliklinikler değişse de sonuç değişmiyor. Devlet hastanelerinde randevu yok. Özellikle megakent İstanbul’da binlerce kişi randevu alamamaktan yana dertli. 1, 1,5 ay boyunca sürekli MHRS’den ve 182’den randevu talep eden hastalar hep aynı cevapla karşılaşıyor “randevu bulunamadı”…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha önce “Randevu alanların dörtte biri gelmiyor. Gelse sorun çözülecek” diyerek suçu vatandaşa atmıştı. MHRS’den randevu alıp gelmeyenlere 15 gün yeni randevu verilmemesi çözüm olarak sunulmuştu ancak bırakın çözüm olmayı randevu krizi kangren oldu. Kanser hastalarına 3-4 ay sonrasına randevu verilirken, deyim yerindeyse “eğer ölmezsen muayene olabilirsin” deniliyor.

Cildiye, kardiyoloji gibi polikliniklerde de durum farklı değil. Sağlık çalışanları dahi devlet hastanelerinden randevu alamıyor. 1 aydır cildiyeye randevu almaya çalıştığını belirten bir hemşire, “Her gün onlarca kez MHRS’ye girip randevu arıyorum. Rahatsızlığım katlanamaz bir boyuta ulaşınca Bakırköy Lepra Hastanesi’ne gidip sıkıntımı anlattım. Bana ‘Hemşire olman neyi değiştirir randevun yoksa muayene olamazsın’ denildi. Verilen cevap çok ağırıma gitti” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Cumhurbaşkanlığı'na gönderilen 8. Yargı Paketi'nin detayları belli oldu  Cumhurbaşkanlığı'na gönderilen 8. Yargı Paketi'nin detayları belli oldu 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, cildiye, plastik cerrahi, göz ve kulak burun boğaz gibi branşlarda randevu sorununun kısmen devam ettiğini, buna çözüm arandığını söylemişti. Koca, uzaktan sağlık hizmeti telemedicine gibi sağlık hizmetleriyle özellikle kronik hasta grubunun bazı işlemlerini hastaneye gelmelerine gerek olmadan gerçekleştirmeyi amaçladıklarını kaydetmişti.

Dev şehir hastanelerinin yapıldığı ancak içlerinin boşaltıldığı Türkiye’de randevu krizinin çözümü hiç kolay görünmüyor.