11 ilin etkilendiği 6 Şubat depremlerinde büyük bir yıkıma uğrayan Hatay’da evleri hasarsız ve az hasarlı olarak tespit edilen Antakya ilçesine bağlı Aksaray, Saraykent ve Akasya Mahallesi sakinleri, mahallelerinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından rezerv alan kapsamına alınmasını istemiyor.

Hatayrezervalann

Antakya'nın Aksaray, Saraykent, Akasya mahallelerinde yaşayanlar rezerv alana karşı eylem yaptı. 'Rezerve hayır', 'Evimizi bırakmayız' sloganları atan mahalleliler, "Biz polislere bir şey yapmadık, bize neden böyle davranıyorlar" diye tepki gösterdi.

“Rezerv alan” uygulamasına karşı çıkan vatandaşlara o esnada polis müdahale etmiş ve dört vatandaş gözaltına almıştı. Vatandaşlardan üçü önceki gece, biri ise dün sabah serbest bırakıldı.

Polisin müdahalesini kameraya alan bir depremzede, şöyle tepki gösterdi:

HSK'dan dikkat çeken kararname: Sinan Ateş dosyasına kritik bilirkişi raporunu kazandıran savcıya 'tenzili rütbe' HSK'dan dikkat çeken kararname: Sinan Ateş dosyasına kritik bilirkişi raporunu kazandıran savcıya 'tenzili rütbe'

“Cumhurbaşkanımız biz de size oy veren insanlarız”

“Biz bir şey yapmadık, bakın devlet nasıl saldırıyor. Devlet bize haksızlık yapıyor, polisleri bile bize haksızlık yapıyor. Arkadaşlarımızı zorla darp ederek götürmeye çalışıyorlar. Hakkımızı savunuyoruz diye bizi döverek darp ederek götürmeye çalışıyorlar. Biz burada bir şey yapmadık, sadece konuşma yapacaktık. Bize böyle zorbalık yaptılar. Sayın Cumhurbaşkanımız biz de size oy veren insanlarız, böyle mi olacaktı bizim halimiz…”

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan Hatay'da yaşanan olayların ardından konuyu Meclise taşımıştı. Çalışkan, deprem bölgesi ve rezerv alanıyla ilgili büyük sorunların yaşandığını, hasarsız ve az hasarlı evlerin yıkıldığını, vatandaşlara gerekli bilgilendirmenin yapılmadığını belirtmişti.

Yaşananların ardından bölgeye gelen Hatay Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü İsmail Ceylan, “22. Bölge, yani sizin deyimizle ‘mavi çizgili yerde’ bizim bir uygulamamız yok. Şu an için projelendirmemiz de yok. Şunu özellikle arz ediyorum: Devletin vermiş olduğu desteklerden faydalanın ki evi yıkılan vatandaşlarımız yerinde dönüşümle kendi evlerini rahatlıkla yapsınlar” dedi.

Vatandaşlar ise “Benim evim hasarsız, ben istemiyorum”, “Yalan” diyerek tepkilerini sürdürdü.

Depremzede vatandaşlara şiddet uygulandığını ve bazılarının gözaltına alınmasına vurgu yapan Çalışkan,  vatandaşların serbest bırakılmaları gerektiğine vurgu yaparak “Depremzede vatandaşımıza şefkatle muamele edilmelidir," dedi.

Rezerv alan nedir?

Yürürlükte bulunan yasaya göre, rezerv yapı alanı, “Bu kanun uyarınca gerçekleştirilecek uygulamalarda yeni yerleşim alanı olarak kullanılmak üzere, TOKİ’nin veya idarenin talebine bağlı olarak veya resen bakanlıkça belirlenen alanlar” şeklinde tanımlanıyor.

Ancak Meclis’e sunulan teklif ile ‘yeni yerleşim alanı olarak’ ifadesi maddeden çıkarılırken mevcut yerleşim alanları da ‘rezerv yapı alanı’ ilan edilerek kamulaştırılabilecek.

Rezerv alanı kimler belirler?

Gerçek veya özel hukuk tüzel kişileri de, Bakanlıktan rezerv yapı alanı belirlenmesi talebinde bulunabilir.

Gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerince rezerv yapı alanı belirlenmesi talebinde bulunulabilmesi için; bu talebin, talebe konu taşınmazların maliklerinin tamamının muvafakati ile yapılması ve bu taşınmazların yüzölçümlerinin yüzde yirmi beşinin mülkiyetinin, geliri dönüşüm projeleri özel hesabına gelir olarak kaydedilmek üzere, Bakanlığın uygun gördüğü, bağlı veya ilgili kuruluşuna veyahut İdareye veya TOKİ’ye devrine muvafakat edilmesi gerekir.