Milyarlarca dolarlık bütçeyle NATO’nun en büyüğü olacak: Romanya, sınırdaki hava üssünü genişletiyor

Romanya’da yetkililer, Rus işgali altındaki Ukrayna sınırında bulunan Mihail Kogalniceanu Hava Üssü'nü 2,7 milyar dolarlık genişletme projesine başladıklarını bildirdi. Üs komutanı Cretu, genişletme kararında Rusya’nın saldırgan hamleleri olduğunu söyledi.

Romanya, Ukrayna sınırı yakınlarında bulunan Mihail Kogalniceanu Hava Üssü'nü genişletme projesine başladı.

İşgalci İsrail'in 290 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de şehit sayısı 39 bini geçti İşgalci İsrail'in 290 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de şehit sayısı 39 bini geçti

Ülkenin askeri üssün genişletme ve modernizasyon projesi için yaklaşık 2,7 milyar dolar bütçe ayırdığı söylenirken, üssün Komutanı Albay Nicolae Cretu, genişletme kararında "Rusya'nın 2008'de Gürcistan topraklarını ve 2014'te Kırım'ı ilhak etmesinin etkili olduğunu" ifade etti.

KARADENİZ’E DOĞRUDAN ERİŞİMİ VAR

Proje kapsamında yeni pist, muhafız kulesi ile mevcut ve gelecekteki askeri teçhizatları depolamak için ek hangarlar inşa edilecek.

Üssün genişletilmesiyle NATO'nun Avrupa'daki en büyük hava üslerinden biri olacağı tahmin ediliyor. Askeri üssün Karadeniz'e doğrudan erişimi bulunurken Rusya topraklarına yakınlığı da dikkati çekiyor.