Türkiye’de giderek daha tehlikeli bir sorun haline gelen başıboş köpek meselesi, konunun çözümüne yönelik atılan adımlarla büyük bir tartışma haline geldi. Hayvan severlerin ve başıboş köpek mağdurlarının karşı karşıya geldiği konuyla ilgili Saadet Partisi Bursa İl Başkanlığı bir basın açıklaması yaptı. Saadet Partisi Bursa İl Başkan Yardımcısı Zeki Çelik tarafından yapılan basın açıklamasında başıboş köpek sorununun çözümüne yönelik 9 maddelik verilen kanun teklifi anlatıldı.

Saadetbursaaa

“Bakım evlerinin şartları iyileştirilecek”

Bakan Yumaklı: Tüm yangınlar kontrol altına alındı Bakan Yumaklı: Tüm yangınlar kontrol altına alındı

Yerel medya mensuplarının katılımıyla yapılan basın açıklamasında konuşan Saadet Partisi Bursa İl Başkan Yardımcısı Zeki Çelik , “Ülkemizde sahipsiz sokak hayvanları sorunu bir süredir tartışma konusu olmaktadır. İktidar konu ile alakalı hayvanların toplu itlafını içeren bir kanun teklifi getiriyor. İşte iktidarın vicdanla bağdaşmayan teklifine karşı makul çözümler içeren kanun teklifimizi bilgilerinize arz ediyorum; Sokak köpekleri kısırlaştırıldıktan sonra tekrar sokağa bırakılmayacak, uygun bulunan açık alanlarda sokak köpekleri için doğal yaşam alanları oluşturulacak, barınak ve bakım evlerinin şartları iyileştirilecek.  7/24 canlı izlenebilecek, çalışanlarına eğitim zorunluluğu getirilecek. Gönüllü ziyaretleri kolaylaştırılacak” ifadelerini kullandı

“Sahiplenme teşvik edilecek”

Sorunun farklı yönleri ile ilgili olarak da çözüm önerilerini anlatan Zeki Çelik, “Bağış toplayan hayvan sever kuruluşlar; barınak ve bakımevi kurmakla yükümlü olacak, kedi ve köpeklerin kayıt dışı satışı önlenerek sahiplenme teşvik edilecek. Tüm evcil hayvanlar mikroçip ile kayıt altına alınacak. Tehlikeli ırk köpek satışını, üretimini ve reklamını yapanlara verilen cezalar caydırıcı şekilde artırılacak. Yasak ırka mensup köpeğin bir insana zarar vermesi durumunda köpek sahibine Türk Ceza Kanunu uyarınca ceza verilecek. Hayvanlara şiddet ve işkence uygulayanlara, sokağa terk edenlere daha caydırıcı cezalar uygulanacak. Teklifimiz hâlâ Meclis komisyonunda görüşülmeyi bekliyor” şeklinde konuştu.