Saadet Partisi’nin, son günlerde yaşanan intihar olayları nedeniyle üniversiteli gençlerin yaşadığı sorunları tespit etmek ve sorunların çözümüne yönelik adım atılmasını sağlamak amacıyla verdiği Meclis araştırma önergesinin TBMM Genel Kurulu’nun bugünkü birleşiminde görüşülmesine ilişkin getirdiği grup önerisi AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. 

SAADET PARTİLİ KAYA: “21 YILDIR İŞBAŞINDA OLAN İKTİDAR BU ÜLKENİN EVLATLARINA ENDİŞE DOLU BİR GELECEK BIRAKIYOR”

Partisinin grup önerisi üzerinde söz alan Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, şunları söyledi:

“Üniversite öğrencilerinin yaşadığı sorunlar ve buna bağlı artan intihar olayları ana gündemimiz haline dönüşmüş durumdadır. Ne yazık ki yaşamına son veren gençlerimizin maddi sıkıntılar ve borçları nedeniyle bu yolu seçtikleri biliniyor. Gençleri bu dönülmez çizgiye iten sorunlar, yenilgiler, bezginlikler neler sorularına hep birlikte cevap bulmak zorundayız. Genç işsizlikten daha tehlikeli olan genç ümitsizliğidir ve bizim ülkemizde ümitsiz genç sayısı işsiz genç sayısından çok daha fazladır, giderek daha da artmaktadır. Yeni yüzyılın şafağında milletimizin, özellikle gençlerimizin hiç de hak etmediği Türkiye tablosu var karşımızda. 21 yıldır işbaşında olan iktidar Cumhuriyet’in 100. yılında bu ülkenin evlatlarına onurlu bir yaşam ve müreffeh bir gelecek değil endişe dolu bir gelecek bırakıyor.

Türkiye yüzyılı diyerek millete kendi ütopyalarını anlatanların bizleri getirip bıraktığı yer fırsat bulanın kaçtığı kimsenin geleceğinden emin olmadığı bir ülkeye dönüşmüş durumda. Gençler üniversite diplomalarını Türkiye’de işe girmelerini sağlayacak belge olarak değil yabancı ülkelere yerleşmelerine imkan veren ön vize olarak görüyorlar artık. İktidar gençlerimizin bu topraklara olan aidiyet duygularını zedelemiş ve onları yurt dışında bir hayat kurmaya mecbur hale getirmiştir. Gençlerin yüzde 63’ü fırsat verilmesi halinde başka bir ülkede yaşamak istiyor. AK Parti’nin 2053-2071 diye geleceği işaret ettiği ülkemizde gençlerimiz bırakın geleceği yarınlarını bile göremiyor. Üniversite öğrencilerimizin intihara sürüklenmesinin ardında yatan sebepleri irdelemek zorundayız. Eğitim sistemimizin çarkları arasından kaybolan bu gençler umutsuzluğa ve depresyona mahkum ediliyor."