Saadet Partisi Esenyurt Belediye Başkan Adayı olan Mehmet Faruk Ertekin, SMA hastalarına umut olacak projesini anlattı. SMA hastası çocukların ailelerinin durumundan etkilendiğini ifade eden  Ertekin, Dubai'de yer alan hastaneye giderek yetkililerden bilgi aldığını  söyledi. Hastane, aile, belediye ve valilik iş birliğiyle daha fazla bağışın daha hızlı zamanda toplanabileceğini düşünen Ertekin, Esenyurtluların desteğini beklediğini ifade etti.

"Bu bir seçim vaadi değil"

Bakan Şimşek ve MB Başkanı Karahan ABD'ye gidiyor Bakan Şimşek ve MB Başkanı Karahan ABD'ye gidiyor

Ertekin, "Hepimizi üzen şekillerde para toplanması bizleri üzüyordu. Dubai'de 2 kere bu hastaneyi ziyaret ettim. En son 3 hafta önce oradaydım. Bu hastane ile iş birliğine gitmek gibi bir niyetim var. Bu bir seçim vaadi değil. Belediye Başkanlığı durumunda ise daha rahat yapabileceğimiz bir şey. Bir uygulama geliştirdik. Online olarak insanlar sadaka ve zekatlarını verebilecek. Sadece Esenyurt olmayacak. Ancak Esenyurt'a ekranlar koyacağız. İnsanların sıklıkla geçtiği yerlerde kredi kartlarıyla ve banka kartlarıyla rahatlıkla ödeme yapabileceği bir alt yapı hazırladık." ifadelerini kullandı.

"Ailelerimiz sokak sokak para toplamak zorunda kalmayacak"

Projenin önemine dikkat çeken Ertekin, "Ülkemizde bazı konularda çok israf görüyoruz. Bu israf bile bu hastalıkla mücadeleye yetebilir. Seçim için harcanan yüksek meblağlar da bunun en bariz örneği. Hedefimiz hastaneyle iş birliği yapmak. İnsanlar 5-10 TL vermek için bile bazen güvenemeyebiliyor. Bu şekilde şeffaf bir şekilde belediyemizin hastane ile iş birliğini bilerek, hem güvenli hem de daha pratik bir çalışma yapacağız. Bildirimler de anlık olarak alınabilecek. O zaman insanlar daha fazla miktarlarda da ödeme yapabilir. Biz üst bir limit de belirleyeceğiz. Böylelikle ailelerimiz sokak sokak para toplamak zorunda da kalmayacak. Seçimi kazanmazsak da böyle hayati bir konuda belediyelerle ve ailelerle bu iş birliğine gitmek istiyoruz." dedi.

Dubai'deki hastaneyle iş birliği

Ertekin, SMA tedavisinin sadece belli hastanelerde yapılabildiğini ve şu an Türkiye'den hastaların genellikle Dubai'de yer alan hastaneyi tercih ettiğini söyledi. Ertekin, "Hedef tamamen ailelerin bu zorlu süreçte çocuklarıyla ilgilenip bağış toplamakla moral ve zamanlarını kaybetmesinin önüne geçmek." ifadelerini kullandı.