CHP'nin, ekonomik sorunların halka verdiği zararların araştırılmasına ilişkin grup önerisi AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla TBMM Genel Kurulu’nda reddedildi.

Saadet Partisi grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Birol Aydın şunları kaydetti:

"Enflasyonda halimiz ortada"

Enflasyonda halimiz ortada, döviz kurları ortada, işsizlik rakamları ortada, market raflarındaki etiketler ortada. Üretim, ithalat, ihracat, faizler... Hangi veriyi ele alırsak alalım dökülüyoruz. Ancak verilerin ötesinde; verilerle anlatmakta aciz kaldığımız tablolar var. Bir babanın çocuğuna simit parası, kantin parası verememesi hangi grafikle açıklanabilir? Bir annenin evladının istediği köfteyi aylardır yapamamasının hissiyatını hangi rakamlar açıklayabilir? Torununa harçlık vermesi gereken dedeler, babaanneler torunlarından ya da evlatlarından harçlık alır hale gelmişse bunu hangi grafikle izah edebiliriz?

"Fakirlik ve yoksulluk ete kemiğe büründü"

'Fatih Terim Fonu'nda yeni belgeler ortaya çıktı 'Fatih Terim Fonu'nda yeni belgeler ortaya çıktı

Açlık sınırı 15 bin lirayı buldu, yoksulluk sınırı 42 bin lirayı. Sizce bugün kirada oturan iki çocuklu mütevazi bir ailenin rahat bir geçim için kaç para alması gerekiyor? Bugün çok mütevazi bir düğün yapmak isteyen insan kaç paraya ihtiyaç duymaktadır? Sabah akşam biz anayasa konuşalım isteniyoruz. Evin giderleri tıkanmış ama siz 20 yılda 20 kez değiştirdiğiniz fayansları yeniden değiştirelim diyorsunuz. Evin çatısı uçmuş siz evin balkonuna hangi renk saksı koyalım istiyorsunuz. Günün sonunda fakirlik ve yoksulluk ete kemiğe büründü sokağımızda arzı endam ediyor.