Şanlıurfa'da temizlik işçisinin motivasyon kaynağı Aşık Mahzuni Şerif Şanlıurfa'da temizlik işçisinin motivasyon kaynağı Aşık Mahzuni Şerif

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, TBMM'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çalışkan, "İktidarın bütün olaylarda sorumsuzluk örneğiyle karşı karşıyayız" diyerek ihmallere ve denetimsizliklere vurgu yaptı.

Çalışkan'ın açıklamasının tamamı şu şekilde;

Yaşananları anlamakta güçlük çekiyoruz. Bir işletme tarım arazisine site kuruyor, dört yıl süreyle çalışıyor; kanun, kontrol, denetim, hiçbir şey yok. Ne zaman ki bir felaket yaşanıyor, insanlar ölüyor ancak bundan sonra ihmaller zinciri olduğu ortaya çıkıyor. Bu olayda belki birileri sorumlu ama bunlar kadar buna göz yuman, görevini ihmal eden, denetim yapmayan yönetim de sorumlu. İktidarın bütün olaylarda sorumsuzluk örneğiyle karşı karşıyayız. Maden faciası yaşanır, toprak kayması olur, yol çöker sadece tesellilerini, taziyelerini iletirler, sanki olayla hiç ilgileri yokmuş gibi konuşurlar. Burada yönetimin becerisi algıda, protestoları bastırmada, kınamada mahirler ama olayın çözümü maalesef ki yok. 

    Sıklıkla kullanılan bir cümle "Kenarı Dicle'de kurt kapsa koyunu, adl-i ilahi gelir de Ömer'den sorar onu." bu söz günümüze hitap ediyor. Burada insan ölmüşse bundan yönetim sorumludur. Ama sözleri söylerken Hazreti Ömer'i kastedip de yaşantı olarak Turist Ömer yaşanırsa söyleyecek bir söz kalmaz. 

    Bu ölümler birer grafik, rakam, veri, istatistiksel veri değil bunlar birer can. Bilelim ki Kırklareli İliç'tir, Soma'dır, Maraş'tır, Hatay'dır, Malatya'dır, Adıyaman'dır, Türkiye'nin her yerinde her zaman tekrar eden bir olaydır.