Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, geçtiğimiz günlerde TV5 televizyonunda 4. Güç programında Hatay deprem konutları kura çekiminde 70 bin kişiye kura çıktığını ancak toplamda teslim edilen daire sayısının 2 bin olduğunu ifade etmişti.

Çalışkan, “Cumhurbaşkanı’nın olduğu ortamda depremzede aileler arasında kura çekilirken daha kuranın isimleri belirlenmeden ismi çıkacak 11 aile platforma çıkarılmış ve bir yanda da anahtarlar teslim edilmişti. 70 bin kişiye kura çıktı ancak toplamda teslim edilen daire sayısı toplam 2 bin oldu.Deprem öncesi yapılan TOKİ konutlarını da ele alırsak 4 bin oldu” dedi.

Gaziantep’te düzenlenen deprem konutları kura çekiminde AK Partili isimlere de konut çıkmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Necmettin Çalışkan, “Kuraya şaibeli diyemeyiz ama insanlarımızın kafasında soru işareti oluşmuştur. Milletvekillerine kuranın çıkması insanların midesini bulanmıştır” dedi.

Çalışkan, deprem bölgesinde yüz binlerce insanın düzenlenen kuralardan ev çıkmasını beklerken bazı isimlere çıkmasının bölgedeki depremzedeleri üzdüğünü belirtti.

Çalışkan’ın konuşmasının tamamı şu şekilde;

“Kura, kaynak, aktarım gibi konularda sicilleri bozuk olduğu için yaptıkları doğru işlerde bile soru işaret doğuyor. Yüz binlerce depremzede aile konut beklerken kura spekülasyonu ile gündem meşgul ediliyor. Rezerv alanları hala muamma kuraya kimler tabii oldu, rezerv alanında dairesi olanlar dahil midir değil midir? Bunların hepsi meçhul. Kamu bu durumda şeffaf davranmalı insanların zihinlerinde soru işareti bırakacak iş yapmamalıdır.

Halk şeffaf olunmasını bekliyor. Yönetime düşen adalettir, kamu malına sahip çıkmaktır. Adil yönetimde devletin herhangi bir işlemi vatandaşın kafasında soru işareti olmamalı. Bugüne kadarki uygulamalar ortada vatandaşlar arasında ayrım yapılmamalıdır! En fazla yıkım olan Hatay’a en az konutun teslim edilmesi Hatay’ın maruz kaldığı ayrımcılığın en bariz göstergesidir Hatay üvey evlat muamelesi görmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı Hatay’daki kura çekiminde önceden 11 ailenin önceden belirlenmiş olması da doğal olarak şaibeleri arttırıyor.”