İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binası ve büyükelçilik konutuna hava saldırısı düzenledi.

Saldırıda 8 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, ölenler arasında İran Devrim Muhafızları komutanlarından Tuğgeneral Muhammed Reza Zahedi'nin de olduğu bildirildi. Zahidi'nin bir dönem Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü'nün Suriye ve Lübnan sorumlusu olarak görev yaptığı belirtildi.

Devrim muhafızlarından açıklama

Devrim Muhafızları Ordusu, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına düzenlenen saldırıya ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına İsrail tarafından füze saldırısı düzenlediği belirtilerek, saldırıda Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi ve Tuğgeneral Muhammed Hadi Hac Rahimi ile 5 yetkilinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Afyonkarahisar Belediyesi’ni kazanan Köksal: Prizlerin altında dahi kamera ve böcek var Afyonkarahisar Belediyesi’ni kazanan Köksal: Prizlerin altında dahi kamera ve böcek var

Saldırıda hayatını kaybedenlerin isimlerinin ise Hüseyin Emanullahi, Mehdi Celaleti, Muhsin Sadakat, Ali Aga Babayi ve Ali Salihi Ruzbehani olduğu açıklandı.

"Tahran hızlı, doğrudan ve güçlü karşılık verecek"

İran'ın Şam Büyükelçisi Hüseyin Ekberi'nin saldırıda yaralanmadığı ancak birden fazla diplomatın yaşamını yitirdiği öğrenildi. Ekberi, Tahran'ın saldırıya "hızlı, doğrudan ve güçlü" şekilde karşılık vereceğini söyledi.İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, İran'ın Şam Büyükelçisi Ekberi, İsrail'in İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasını F-35 savaş uçaklarından fırlatılan 6 füzeyle hedef aldığını belirtti.

Konuya ilişkin Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, sosyal medya hesabından saldırıya ilişkin açıklamada bulundu. Kaya, "Siyonist İsrail’in Gazze’de uyguladığı soykırımı dikkatlerden kaçırma, ateşi bölgeye yayma hedefleri böylece bir kere daha anlaşılmıştır. Başta İslam ülkeleri olmak üzere herkesi İsrail’e karşı tedbir almaya, adım atmaya davet ediyorum" dedi. 

Mustafa Kaya'nın açıklamalarının tamamı şu şekilde;

İsrail’in İran’ın Şam Büyükelçiliğine saldırmasını kınıyorum. Siyonist İsrail’in Gazze’de uyguladığı soykırımı dikkatlerden kaçırma, ateşi bölgeye yayma hedefleri böylece bir kere daha anlaşılmıştır. Hak, hukuk tanımayan İsrail’in bu pervasızlığına dur denilmediği takdirde dünya çok daha büyük tehlikelere açık hale gelecektir. Başta İslam ülkeleri olmak üzere herkesi İsrail’e karşı tedbir almaya, adım atmaya davet ediyorum.