Milli Görüş'ün önde gelen isimlerinden ve siyasi hayatı boyunca eski başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan'a yol arkadaşlığı yapan Oğuzhan Asiltürk'ün vefatının üzerinden 2 yıl geçti.

Milli Görüş'ün çınarlarından Oğuzhan Asiltürk'ü vefatının 2. sene-i devriyesinde rahmet, minnet ve hasretle yâd ediyoruz.

OĞUZHAN ASİLTÜRK KİMDİR?

Milli Nizam Partisi (MNP) ile siyasete atılan Asiltürk, 15. ve 16. dönem Ankara, 19, 20. ve 21. dönemde de Malatya Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisine ( TBMM) girdi.

Kaya: "Benim arama yaptığım alana müdahalede bulunursan savaş sayarım" dediğimiz Doğu Akdeniz'de bugün neden yokuz? Kaya: "Benim arama yaptığım alana müdahalede bulunursan savaş sayarım" dediğimiz Doğu Akdeniz'de bugün neden yokuz?

12 Eylül 1980 askeri darbesinde 1 yıl gözaltında kaldı

CHP-MSP koalisyonu ile Milliyetçi Cephe hükümetlerinde İçişleri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevlerinde bulunan Asiltürk, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından bir yıl gözaltında kaldıktan sonra yargılanarak beraat etti. Asiltürk'ün aldığı 10 yıllık siyaset yasağı, 1987'de gerçekleştirilen halk oylamasında kaldırıldı.

Asiltürk, bazı siyasetçilere getirilen siyasi yasakların kaldırıldığı halk oylamasının ardından gerçekleştirilen ilk kongrede, Refah Partisinin (RP) Genel Sekreterliğine seçildi.

Refah Partisi ile yeniden seçimlere giren Asiltürk, 11 yıllık aranın ardından Malatya'dan milletvekili seçildi. RP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması üzerine Fazilet Partisine geçen Asiltürk, Necmettin Erbakan'ın vefatı sonrasında, kurucuları arasında yer aldığı Saadet Partisinin YİK Başkanlığına getirildi.

Asiltürk, Milli Görüş siyasetinin kritik dönemlerinde önemli rol oynadı

Asiltürk, siyasi hayatı boyunca birçok kritik dönemde önemli rol aldı. CHP-MSP koalisyonu ile 1991 Genel Seçimi'nde RP-Milliyetçi Çalışma Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi'nin ittifak görüşmeleri sırasında Milli Görüş partilerinin genel sekreteri olarak görev yaptı.

Oğuzhan Asiltürk, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı iken tedavi gördüğü hastanede 1 Ekim 2021 tarihinde 86 yaşında hayatını kaybetti.